| farcasgiulia a întrebat:

Am nevoie de un raspuns urgent! Ofer funda! Am in clasa o colega putin mai saraca, si azi am vazut cu niste colege ca i-au aparut pe ambele maini niste bubite mici dar foarte apropiate una de cealalta, aproape lipite; Si ne-am gandit ca ar avea raie... Ea a mai avut bubite din-astea.Si am ca poate pentru ca nu traieste intr-un mediu foarte curat...S-ar putea sa aiba raie. Vreau sa zic ca bubitele sunt numai pana la incheietura mainii, mai sus nu sunt. Ce credeti? Ar putea fi posibil sa aiba raie? Help! O zi buna :* :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ce va place sa judecati, daca este saraca nu inseamna ca este si nespalata.Apa si sapun exista.La triajul epidemiologic sunt depistati cu pediculoza si scabie elevi care traiesc in coditii deosebit de curate.Se pot infesta in mod obisnuit prin contact apropiat, intim ca si dormitul in acelasi pat sau atingerea unei persoane cu scabie. Daca ti se pare ceva suspect te duci la cabinetul medical anunti asistenta si ii va recomanda ce trebuie sa faca.Si pentru linistea ta la raie apar leziuni sub forma de zgarieturi la nivelul plicii cotului sau intre degete si in jurul taliei.O zi buna!

| UtilizatorulN a răspuns:

Nu neaparat. Sunt sute de posibilitati. poate fi o alergie, o boala cum ar fi o varicela foarte deasa... dar sa nu excludem, poate fi si "raie"... happy Am cautat pentru tine simptomele la "raie":

In cazul scabiei bolnavul prezinta o piele pruriginoasa si iritata, simptomele intensificandu-se pana ce parazitii sunt omorati.Mancarimea (pruritul) - de obicei debuteaza prima. Deseori devine mai pronuntata noaptea sau dupa baie si cateodata este confundata cu pielea uscata. Mancarimea este cauzata de catre reactia alergica fata de acarianul scabiei. Uneori mancarimea este foarte intensa, mai ales la copii si la varstnici.

Pielea iritata – are aspectul unei eruptii cutanate (rash), iar la nivelul zonei de piele sensibila, se observa niste urme mici curbe. Aceste simptome apar ca urmare a saparii de catre acarieni de tuneluri, pe sub straturile superioare ale pielii. Uneori se poate observa o mica flictena (basica) sau chiar parazitul insusi, care arata ca si un punct mic negru, la capatul leziunii. Aceste urme pot fi dificil de vazut dupa ce zona a fost gratata (scarpinata). Sugarii pot sa prezinte numai piele rosie si inflamata, uneori cu mici flictene dureroase.

Simptomele se dezvolta cel mai probabil:
-intre degete si fata palmara a incheieturii mainii
-pe partea exterioara a cotului si in plica cotului
-in jurul taliei si ombilicului
-pe fese
-in jurul sfarcurilor, liniei sutienului, pe partile laterale a sanilor
-pe organele genitale (la barbati).
La sugari si copiii mici, pielea pruriginoasa si iritata poate aparea, de asemenea:
-in jurul scalpului sau pe scalp, pe gat si fata
-pe palme, talpi.
Adesea primul simptom observat la sugari, este reprezentat de cateva vezicule mici la nivelul acestor zone.

| duduuuuu a răspuns:

Saluttt. Da s-ar putea sa aiba raie. cand ai raie te mananca foarte FOARTE rau ...insuportabil... deci daca vezi ca o mananca rau cred ca are.