| anonim_4396 a întrebat:

Mi-au aparut pe piele niste pete rosii, la care dupa un timp se formeaza ca o coaja. Cu cateva saptamani in urma mi-au aparut cateva, insa acum imi apar tot mai multe, in special pe abdomen. Ce ar putea fii? Am fost la medicul de familie si mi-a zis ca ar putea fi de la paraziti. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Mergi cat mai repede la un dermatolog, s-ar putea sa fie psoriazis.

| alessia5158 a răspuns:

Se prea poate sa fie si de la o parazitoza. Dar poate fi orice altceva( de ex. o stare alergica, o anemie, un eritem etc. ) Parazitoza se depisteaza prin analize specifice de laborator. Cere-i medicului de familie o trimitere pentru analize de sange si un coproparazitologic. Daca nu se confirma ca este vorba despre o parazitoza, atunci adreseaza-te unui specialist alergolog sau unui imunolog pentru alte teste.

| foxi a răspuns:

Consulta un dermatolog!

| cosmina05 a răspuns:

Mergi la un dermatolog... exista creme gen canesten crema.intreaba medicul si iti va spune exact ce sa cumperi pentru a te face bine

| marya a răspuns:

Varicela ar putea fi dar sa iei in considerare mai bine ce a spus medicul