| Danescu_Alin-Gabriel_1979 a întrebat:

am o problema. de aprox 2 săptămâni in urma efortului (alergare) imi apar pe piele (in special pe gât si piept ) bubițe si pete roșii care ma mănâncă. prima data am crezut ca este de la detergentul de haine, însă acum cred ca fac asta după ce mananc goji. nu stiu ce sa fac. am luat Aerius si dispăruseră. însă acum au reapărut. ce pot face? Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dermdoc a răspuns:

S-ar parea totusi ca e vorba de urticarie colinergica. Vezi aici: http://www.dermnet.com/images/Cholinergic-Urticaria

Antihistaminice si consultatie la dermatolog sau alergolog.

Succes!

16 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Sa te gandesti bine ce iti poate provoca acea reactie alergica. O mancare, imbracamintea pe care o porti cand mergi la alergat, ceva din aerul din zona in care alergi... Si sa scapi de acel trigger care iti provoaca eruptiile.
Eu zic ca e o reactie alergica, dar e foarte posibil sa nu fie asa. Daca nu ii dai nicicum de cap o vizita la un dermatolog, atunci cand ai bubitele, sau macar sa le faci niste poze si sa mergi cu ele la un dermatolog, sa vezi ce parere are si el.

Multa sanatate.

| Danescu_Alin-Gabriel_1979 explică (pentru CuriousStuff):

Daca ti-as da o poza, ti-ai putea da cu părerea? Nu stiu exact. fie ca alerg, fie ca transpir din alte motive, tot apar (apar uneori si fără sa transpir ). nu stiu cauza. mananc ce mananc întotdeauna, mai puțin acele fructe care am inceput sa le consum de curând.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Danescu_Alin-Gabriel_1979):

Poti sa pui o poza pe site sa ne dam cu parere, este si un medic dermatolog daca o sa vada poza cu siguranta o sa-ti spuna si parerea lui, dar dintr-o poza, cum am zis, putem maxim sa ne dam cu parerea, pentru diagnosticul concret tot trebuie sa mergi la medic.
Fa o poza si posteaz-o, sa vedem.

| Danescu_Alin-Gabriel_1979 explică (pentru CuriousStuff):

Unde pot pune poza?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Danescu_Alin-Gabriel_1979):

Pe postimage.org de exemplu si pui linkul imaginii aici.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Danescu_Alin-Gabriel_1979):

Ai mai sus diagnostic si sfatul de urmat. Multumita domnului doctor. happy
(Eu am fost departe de diagnostic laughing )

Multa sanatate.

| Danescu_Alin-Gabriel_1979 explică (pentru CuriousStuff):

Mulțumesc!

| dermdoc a răspuns (pentru CuriousStuff):

N-ai fost deloc departe. Ai intuit ca e o reactie de hipersensibilitate. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru dermdoc):

Multumesc, nici nu avea pretentia (de la mine) sa pun diagnostic dupa doar un semestru de dermatologie facut candva anul trecut, cum nu m-am mai intalnit deloc cu domeniu (decat pe aici) am uitat mare parte din ce am invatat atunci, din pacate. Dar ma bucur ca cu ocazia asta imi mai aduc aminte de cate una alta, pe urma mai caut si eu si imi tin cat de cat informatia proaspata in cap. happy
Situatie Win-Win pentru toata lumea. happy
Multumesc pentru incurajare.

| dermdoc a răspuns:

Salut,

Bazandu-ma doar pe descrierea ta as zice ca suferi de o afectiune numita "urticarie colinergica". Mai simplu spus cresterea temperaturii corpului tau, fie ca se intampla la efort fizic sau in timpul dusului de la apa calda, descarca niste substante (histamina, in principal) care provoaca mancarimi de piele. Faptul ca "bubitele" au raspuns la Aerius (un antihistaminic H1) intareste convingerea asta. Urticariile sunt de multe tipuri: alimentare, medicamentoase, fizicale (la frig, la cald, la vibratii, la presiune, la apa - DA, la apa! - urticarie aquagenica). Indicat ar fi sa mergi la un dermatolog sau alergolog si sa-i povestesti tot ce ti se intampla si impreuna sa ajungeti la o concluzie si sa alegeti un plan de tratament care sa se potriveasca cu afectiunea dar si cu stilul tau de viata (avand in vedere ca unele antihistaminice provoaca o stare de somnolenta)

Succes!

| Danescu_Alin-Gabriel_1979 explică (pentru dermdoc):

In urma dușurilor nu pățesc astfel de lucruri. iar la frig mi se crapă pielea de pe mâini f rau (fac deja tratament pentru asta ). Bubele pe corp mi-au apărut si acum doua zile de ex la ora 8:00 in clasa, la scola, unde era totuși o temperatura regulata.

| dermdoc a răspuns (pentru Danescu_Alin-Gabriel_1979):

Suna a dermatita atopica. Haide totusi sa vedem si fotografia aia.

| Danescu_Alin-Gabriel_1979 explică (pentru dermdoc):

Citesc acum. Mulțumesc!

| dermdoc a răspuns (pentru Danescu_Alin-Gabriel_1979):

Cu placere! Nu uita totusi de consultatie. Cineva trebuie sa urmareasca evolutia sub tratament (eventual sa ajusteze tratamentul).

| dermdoc a răspuns (pentru Danescu_Alin-Gabriel_1979):

S-ar parea totusi ca e vorba de urticarie colinergica. Vezi aici: http://www.dermnet.com/images/Cholinergic-Urticaria

Antihistaminice si consultatie la dermatolog sau alergolog.

Succes!