| Sara2 a întrebat:

Mi-au iesit niste bubite pe maini, prima data am zis ca m-o fi ciupit ceva, dar ele persista si ma mananca, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o alergie la o crema sau la un detergent (eventual de vase) sau o dishidroza palmara. Daca cumva ai schimbat de curand detergentii sau vreun produs cosmetic, renunta la noul produs. Daca nu dispare, e cazul sa te vada un dermatolog.

| PuяpℓeMusic a răspuns:

Buna!
Poate sa fie o alergiehappyCred ca o sa-ti treaca...
Daca nu iti trece, ar fi bine sa te duci la doctorhappy

Iti urez vindecare rapida!happy:*

| dragalasica a răspuns:

Da-te cu crema!

| Black a răspuns:

Este foarte posibil sa fie o alergie... am un prieten care este alergic la metale(foarte aiurea) si daca poarta ceva cu capse sau ceva ce nu e din aur sau argint ii ies niste bubite si il mananca.
Alta varianta: boala de piele? varicela sau ceva?
Alta varianta: poate ai atins vreo planta urzicatoare...
Din cate stiu eu piscaturile de insecte nu se manifeste ca niste bubite...
Daca nu iti trec sau daca se inrautateste situatia du-te la medic straight face

Alte răspunsuri
| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Draga, nu cred ca este nimic grav, daca ti-au aparut doar pe maini.Eu fac asa ceva vara de la transpiratie sau daca sunt uda pe maini si ating un material sintetic deci e alergie.Mai poate aparea o astfel de eruptie de la stari emotive(emotii sau nerabdare sau chiar nervi in exces). Daca problema e doar la suprafata si nu te stii cu alte probleme, poti lua un cortizon(crema)de la farmacie si iti trec destul de repede.Totusi,daca dispui de timp si nu iti trec, ai putea merge la un medic...

| 61n4 a răspuns:

Alergie. Pojar daca se extinde? Delirez...

| marinela_9969 a răspuns:

Nu cred ca este nimic grav, daca ti-au aparut doar pe maini

| anjin a răspuns:

E o alergie... probabil de la frig

Alte răspunsuri