| Markusfrtt a întrebat:

Mi s-a rupt un dinte din fata, unul din aia, mari, si s-a rupt rau, aproape de gingie. As vrea sa stiu cam cat ar dura pana rezolv problema, cam cat o sa imi ia? O sa trebuiasca sa mai fac ceva si la ceilalti dinti, sau imi pune doar unu, sau toata partea din fata? Bineinteles ca ma duc la dentist, dar vreau sa stiu cat trebuie sa chinui laughing))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca radacina e buna, se poate pune un stift in ea si se reconstruieste un singur dinte. Daca trebuie scoasa, atunci se polizeaza inca doi dinti din laterale si se face o punte cu trei dinti.

| Markusfrtt explică (pentru Elianna):

Si asta cam cat dureaza?

| SkyPilot a răspuns:

Depinde ce ti-a ramas din el. Daca a ramas destul, iti poate pune un pivot si ti-l poate reconstrui. Aceasta ar fi solutia cea mai buna pentru tine si se face rapid, in 2-3 sedinte. Poate sa iti faca o punte pe ciotul ramas (iarasi daca e destul) care afecteaza si unul sau ambii dinti adiacenti. Asta dureaza mai mult, dentistul ia amprenta iar puntea se face in alta parte dupa care el ti-o monteaza. Daca trebuie sa iti extraga ciotul, te uiti la 2-3 luni in plus pentru ca locul trebuie sa se vindece complet inainte de orice altceva. Ultima solutie este implantul, evident dupa extractie. Ar fi 2-3 luni vindecarea locului + 6 luni dupa realizarea implantului + inca 2-3 saptamani realizarea coroanei pe implant.
Tratamentul depinde de situatia concreta a dintelui iar timpii pe care ti i-am dat sunt orientativi si depind de dentistul tau si de cei cu care colaboreaza.