| Bourosu_Petre_1957 a întrebat:

Mi s-a umflat măseaua cu tot cu ochi. De 5 zile iau calmante...Nurofen, Ketonal.Ce antibiotice îmi recomandați pana merg apoi la dentist.
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Jonas94 a răspuns:

Antibioticele se dau doar pe bază de prescripție medicală, pe care o vei primi fie de la medicul de familie, sau de la dentist.
Cel mai bun antibiotic pe care l-am luat pentru a-mi trece un abces a fost Augmentin de 1000 mg, este foarte tare și-ți recomand să-l iei cu un probiotic (medicament ce-ți va reface flora intestinală distrusă de antibiotic).
La dentist, va trebui un tratament mai îndelungat din cauza infecției destul de mari.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Antibioticele,se dau de obicei pe reteta, asadar ar trebui sa ajungi la medicul de familie sa-ti prescrie ce anume si-n ce dozaj.Se tin cont de mai multe aspecte cand ti se prescrie un antibiotic, luatul dupa sfaturi prietenesti nu este indicat, poate avea urmari mai mult sau mai putin grave.Te sfatuieste cineva care a trecut prin aceste probleme, mergi la medic sa-ti dea reteta el, poate mai ai si vreo compensatie.Sanatate!