| TaraIdk a întrebat:

Mi se intampla foarte des ca atunci cand ies afara cu prietenii mei, si nu doar, chiar daca totul merge bine, ma simt confortabil in preajma lor, ii plac, ma plac. Ne distram. Efectiv totul e super.
La finalul serii cand ma conduc incep deja sa am o stare proasta fara sa vreau. Incep sa-mi pun o gramada de intrebari, nu in privinta lor, ci in privinta mea, cu scopul pentru care exist, spre exemplu. Contribuie cu siguranță si stima de sine scazuta pe care o am. Acord extrem de multa importanță fizicului, tocmai pentru a fi multumita de mine macar prin prisma aspectului asta. Dar nu se limiteaza totul la fizic. Simt ca sunt "pală", ca nu exista in mine tipul ala de om langa care sa ti doresti sa fii cat mai mult timp posibil. N are nicio legatura cu prietenii mei asta. Nici nu stiu cum ma simt, e o stare monotonă care persista uneori. Ma simt nepotrivita, din multe puncte de vedere, indiferent de ce fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar fi cazul sa te maturizezi un pic si sa nu mai dai atata importanta fizicului, care de fapt nu are importanta in viata reala, decat pentru cei cu mintea "scurta".
Esti mai cautata si apreciata pentru ce-ti iese pe gura, pentru comportamentul frumos, pentru respectul pe care-l arati celorllati, dar nu pentru fizic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Gândești prea mult.

| literallythesamebruh a răspuns:

Este o stare normală. Oricât de greu i-ar fi cuiva să recunoască,tot a avut acest sentiment cel puțin o dată. Singurul lucru pe care îl poți face este să îți iei gândul de la starea asta. Nu exista om "nepotrivit",dar nici perfect. Fiecare își are propriul lui rost și propriul lui sens în viață. Mai ales că ești și fată, ar trebui să fii mai puternică de atât, și sincer să-ți spun, dacă ai avea o părere mai bună despre tine, tot ceea ce te frământă acum se va schimba radical în timp. Eu am avut o perioadă în care nici din casă nu mai ieșeam cu gândul că "dacă o dau în bară cu ceva?" sau "dacă îmi spune cineva ceva?". Dar apoi, după ce am prins un pic de curaj și am dat cu piciorul în sentimentele astea nașpa, sunt mult mai îndrăzneț decât eram înainte și am o părere super ok despre mine. Ar fi fain să faci la fel.

| Bariel a răspuns:

Este nevoie de mult timp pentru a realiza cât de nefericita ești și chiar mai mult pentru a vedea că nu trebuie să fie așa. Abia după ce renunți la toate poți începe să găsești o modalitate de a fi fericita.
Ai fi surprinsa de cati oameni sunt nefericiti cand sunt singuri, chiar daca in societate au un vibe placut si sunt plini de pozitivitate ai sa gasesti o parte care plang pe timp de noapte. Nu esti singura, e oarecum normal sa simti asta, cred