| daniela_1443 a întrebat:

Miam facut un test papanicolau si mi-a iesit ca am candida spp, frotiu inflamator nespecific, imi puteti spune cam ce inseamna si daca este un motiv de ingrijorare, ginecologul meu este in concediu iar pana atunci stau pe ganduri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie cu Candida, care se datoreaza unei scaderi a imunitatii de orice cauza. Candida se gaseste in mod normal pe piele si in aer. Daca iei antibiotice, daca iti faci spalaturi vaginale repetate, daca nu respecti strict igiena personala si sexuala, apar infectii cu aceasta ciuperca.
Nu trebuie sa te sperii, in general nu e grav, doar ca trebuie sa faci tratament atat tu cat si partenerul tau, tratament care e destul de dificil (pentru tine pastile, ovule si unguent, pentru el doar unguent), care dureaza destul de mult si care trebuie insotit de reguli stricte de igiena (fierberea zilnica a cearsafurilor, prosoapelor si lenjeriei intime).

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un alt medic sau pana vine medicul tau din concediu respecta regulile de igiena pe care ti le-a spus Brigaela.

| Amelia87 a răspuns:

Sfatul Brigaelei este cel mai bun. Asculta de el.

Sanatate.