| dede4you a întrebat:

Mias dori sa stiu daca se intampla ceva daca inghiti fire de par de la un caine. sunt cam ingrijorataa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sub toata critica raspunsurile primite! --- citeste paragraful referitor la fire de par de aici :http://doctor-vet.ro/5-mituri-despre-animalele-de-casa/

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Pai ai grija ca stiu pe cineva care a fost operat la stomac din cauza unui fir de par de caine

| FemeiaPisică a răspuns:

Doar daca esti alergic, daca nu, nu se intampla nimic.

| Empathizer a răspuns:

Firul de par nu e periculos el in sine, ci devine periculos prin ceea ce poate vehicula in timpul pasajului digestiv: microbi, oua de paraziti, diverse tipuri de praf, eventual si substante antiparazitare, daca animalul a dost deparazitat recent.

Se poate intampla sa nu patesti absolut nimic, intr-o eventualitate fericita. Dar exista si posibilitatea, mult mai probabila, ca in tubul tau digestiv sa patrunda paraziti, microbi si diverse substante de pe acel fir de par, care iti pot crea probleme.

Mai concret, poti face viermisori intestinali, giardia, chist hidatic, hepatita A, diaree infectioasa, intoxicatii cu substante antiparazitare, eventuale alergii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. nu vreau sa te sperii dar cred ca e mai bine sa stai departe de animale, in special de cele cu par. eu am un prieten care are probleme cu fiul cel mic din cauza ca a inghitit par de caine, problema e ca i-a intrat in ficat firul si trebuie sa-l opereze. nu stiu daca te-am ajutat in vreun fel. intreaba doctorul de familie. sper ca iti va fi de folos sfatul meu. mult succes.

| 8mariastar a răspuns:

Nu mori dar nici bine nu e ca ai inghitit un fir de par de la caine doarece poti ava mii de complicati(eu zic sa ceri parerea unui specialist)

Răspuns utilizator avertizat
| NoOne18 a răspuns:

Depinde,daca l-ai inghitit puteai sa bei multa apa, asa fac eu cand inghit pire de par de la animale, poti sa mori daca inghiti par, nu cred ca o sa ti se intample nimica.

| killer212121 a răspuns:

Firul de par merge in apendice deoarece nu poate fi digerabil.