| defender18 a întrebat:

Ce crema pentru. cosuri imi recomandati? Am incercat zineryt,crema de galbenele, creme de la oriflame si avon, mibazon si nici un rezultat...

Funda!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mabazon contine tetraciclina si eritromicina, zineryt contine eritromicina. Nici eu n-am observat rezultate cu tetraciclina, iar zineryt-ul l-am folosit in urma cu multi ani si a reusit doar sa-mi descuameze tenul, este o prostie cu mult alcool. Nu trebuie sa folosesti creme emoliente/unguente pentru ca iti blochezi porii.

Pentru tratarea cosurilor poti sa folosesti Bioderma Sebium Global, Mask rym sau Duac Gel.

Bioderma Sebium Global - are ingrediente antiinflamatorii, calmante si acid salicilic. Acidul salicilic are efect antiinflamator, antibacterian usor, indeparteaza excesul de sebum din pori ( ala care produce cosurile ). Acidul salicilic este un exfoliant chimic, iar prin procesul de exfoliere vindeca acele cosuri.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10029570

Mask rym si Duac gel contin antibiotice care omoara bacteria P.Acnes. Ti-as recomanda sa-ti iei Bioderma si sa vezi cum iti merge, este o crema foarte buna.

Duac gel - clindamicină 1% şi benzoyl peroxide 5%
Maskrym - 0, 2% Polivinil A. si 0, 8% Clindamicina

Nu folosi sapun pe fata sau pe corp, ingredientele care mentin produsul in stare solida au proprietatea de a bloca porii si asa te alegi cu puncte negre si cosuri.

Produsele destinate curatarii tenului trebuie sa aiba un pH intre 5 si 6, un pH mai mare ( cum este cel al sapunurilor obisnuite : pH 9-10 ) poate duce la dereglarea barierei naturale a pielii si asta presupune deshidratare, descuamare, iritarea, inrosirea pielii sau in unele cazuri, aparitia cosurilor pentru ca bacteriile nu mai sunt oprite de aciditatea naturala a pielii si o sa simta nevoia sa produca sebum, iar sebumul este un mediu proprice pentru dezvoltarea bacterilor si favorizeaza aparitia punctelor negre. Pielea are un pH de 5, 5 ( aceasta fiind o valoare universala, pH-ul pielii difera de la un tip de ten la altul ).

Pentru ten iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei si il gasesti in magazinele DM. Nu contine iritanti si curata bland si eficient. Un tub te tine cam 6 luni.
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. Fa un test si vezi cum se comporta tenul tau pe parcursul unei luni fara sa mananci aceste alimente, eu n-am mai avut probleme cu acneea de cand am renuntat aproape definitiv la lactate ( mai mananc cascaval, dar lapte sau iaurt nu ).
Sucuri acidulate, prajeli, snacks-uri, alimentele grase si conservele ar trebui sa le elimini din alimentatie din proprie initiativa -nu sunt sanatoase si-ti fac rau. Daca ai pofta de ceva dulce poti sa mananci migdale, nuci, alune, fructe etc.

* Daca ai tenul mixt sau gras poti sa folosesti masti cu argila, foloseste la prepararea mastilor apa plata, ceai de musetel sau ceai verde.
Cea mai mare putere de absorbtie o are argila verde, urmata de cea albastra si cea alba care este mai mult pentru tenul sensibil/normal.

* Poti sa folosesti si o masca cu aspirina NETAMPONATA daca nu esti alergica la aspirina. Aspirina netamponata are proprietati anti iritante si anti inflamatoare ( studiate si dovedite ), dar pentru ca ea nu se dizolva complet poate avea si proprietatea de exfoliant mecanic (scrub ) daca o masezi pe ten inainte de indepartare. Nu-ti recomand exfolierea mecanica ci doar chimica! Deci o indepartezi cu apa calduta fara sa freci!
Ca sa o prepari o poti pisa si pune in putina miere sau o poti lasa sa se dizolve in putina apa plata, ceai verde, apa minerala sau apa fiarta si racita. O aplici pe ten si o lasi 10-15 minute. Compozitia ramasa se arunca, masca trebuie sa fie mereu proaspata.

* Poti sa iti aplici pe ten o caisa bine coapta pe care sa o lasi pana se usuca, iar atunci cand s-a uscat pe ten sa iti uzi putin degetele si sa masezi usor tenul lasand pentru inca 15-20 de minute masca pe fata. O sa-i confere luminozitate tenului si o sa te ajute si cu acneea pentru ca are proprietati anti-inflamatoarii.

* Foloseste si o crema hidratanta curata la ingrediente. Tenul trebuie hidratat mai ales daca folosesti un tratament pentru acnee pentru ca acestea sunt foarte dure cu tenul, iar daca tenul o sa fie deshidratat tu o sa fii nevoit sa intrerupi tratamentul.

Mie imi place bioderma sensibio light, are o textura lejera care se absoarbe in 5 minute de la aplicare si de-abia se mai simte pe ten.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017242

Ai putea sa-i contactezi pe cei de la bioderma sa-ti trimita o mostra de crema sebium global, gel moussant si crema hidratanta sensbio light ca sa vezi cum ti se potrivesc inainte sa le cumperi. Poti incerca sa ceri mostre si la farmcie, poate ai noroc.
http://www.bioderma.com.ro/contacteaza-ne/persoana-fizica

Crema dermoreparatoare - hidrateaza tenul, repara pielea daca ai cicatrici, cosuri, piele uscata, zgarieturi sau pete. Este un pic mai grasa, trebuie aplicata in strat subtire, dar o folosesc si persoanele cu ten gras. Daca ai tenul gras o aplici si dupa 10-15 minute poti sa desfaci un servetel nazal (d-ala cu 2 sau 3 straturi ) si sa tapotezi usor pielea cu el ca sa iei surplusul de produs.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043048

* Foloseste o crema cu SPF 50 zilnic, Soarele distruge celulele pielii si le transforma in celule anormale care nu se mai comporta ca niste celule sanatoase, iar vindecarea tenului o sa dureze mai mult.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10046085

* Nu se folosesc scrub-urile/exfolierea mecanica ( cu zahar, malai sau alte particule abrazive ) pe un ten acneic sau care are o afectiune microbiana, poti sa-ti spargi cosurile si sa se imprastie bacteria. Doar pielea care se descuameaza, buzele si calcaiele pot beneficia cu adevarat de proprietatile unui scrub.
Acizii exfolianti ( BHA - acid salicilic ) sunt mult mai eficienti decat exfolierea mecanica, ei penetreaza stratul superficial al pielii si curata porii, au rezultate mult mai bune decat un scrub care actioneaza doar la suprafaza si poate cauza microleziuni ( prin zgarierea pielii ) care lasa bacteriile sa patrunda si afecteaza bariera naturala a pielii ducand la uscarea tenului. Scrub-ul de exemplu nu are nici un efect asupra punctelor negre, el doar indeparteaza capul oxidat si restul de impuritati raman in piele.

Nu se aplica lamaie, alcool, camphor, scortisoara, menthol, pasta de dinti, ulei de arbore de ceai, uleiuri esentiale, rosii, capsuni, kiwi, otet, sucuri de citrice si alte ingredient care te ustura si iti irita tenul. Nu se foloseste apa fierbinte sau rece pe ten, ea trebuie sa fie potrivita. Nu ai voie sa-ti storci cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria in exterior ( mai multe cosuri ), dar si in interior ( complicatii ). Nu iti atinge tenul cu mainile murdare si dezinfecteaza zilnic ecranul telefonului si castile. Daca vrei sa mai apelezi la trucuri naturale poti sa aplici un catel de usturoi pe cosuri pentru tratarea lor sau suc de ceapa proaspat pentru cicatrizarea si vindecarea lor.

| defender18 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult de raspuns o sa incerc si ce mi ai propus tu.Am renuntat la sucuri, de anul trecut nu mai beau.Mereu cand beam sucuri imi apareau foarte multe acum nu mi mai apar chiar asa.La fel si cu snacksurile.

| defender18 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult de raspuns o sa incerc cu Bioderma.Am renuntat la sucuri si la snacksuri pentru ca imi apareau foarte multe cand mancam/beam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru defender18):

Cu drag kiss

| defender18 explică (pentru anonim_4396):

Bioderma Sebium Global se aplica inainte de culcare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru defender18):

Da, cand stii ca nu-ti mai uzi tenul ca sa lasi produsul sa actioneze. Se poate aplica si de doua ori pe zi ( dimineata si seara ), dar mie mi se pare prea mult.

| defender18 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult de tot pentru. recomandari.Folosesc Bioderma de o sapt. si se vad rezultate. :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru defender18):

Nu ai pentru ce, ma bucur ca-ti prieste kiss

9 răspunsuri:
| DralyaDary a răspuns:

Pai, eu nu folosesc creme, in fiecare seara inainte sa adorm ma dau cu pasta de dinti pe cos. Ele dispar in cateva zile, pasta de dint le usuca.
Si pentru un ten curat folosesc o crema cu vitamine si ulei de Argan.

| Sader a răspuns:

Daca vrei sa scapi cat mai repede de ele, du-te la un dermatolog sa te consulte si fa-ti niste analize. Dermatologul iti va recomanda cea mai buna solutie pentru organismul tau.