| Me29 a întrebat:

Molarii de minte trebuie scosi neaparat inainte sa-ti pui aparat dentar? Mie mi s-a spus ca ei pot stramba dintii atunci cand cresc. Dar ai mei nici macar nu au iesit caci sunt inca in os. Aparatul acesta trebuie sa-l port un an,, un an si un pic si ma gandesc ca daca inca se formeaza ( molarii) nu cred ca imi vor face probleme si asa i-as putea scoate cand imi cresc. Cei care aveti aparat dentar sau ati avut sau cei care stiti, va rog sa-mi spuneti si mie. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AddaSunnii a răspuns:

Să știi că depinde de fiecare maxilar.mie înainte să-mi pun aparatul, mi-au scos 2 premolari de sus și unul de jos. În spate îmi creșteau măsele, dar nu cred c-au fost probleme. Dinții nu mă dor, deoarece, cum au fost scoși premolarii, ei au făcut loc dinților să nu mai fie așa înghesuiți și să se poată îndrepta fără probleme. Urmează sfatul doctorului, e cel mai în măsură să îți recomande ceva.