| Diana498 a întrebat:

Port un aparat dentar fix de 2 ani si jumatate ...inainte de acesta am purtat unul peste noapte din silicon [si pe acela vreo 2 ani si jumatate] pentru a-mi corecta calcatura maxilarului superior. Acum am fost la control si mi s-a spus ca data viitoare mi-l va scoate. Ulterior asistenta m-a sunat sa-mi spuna ca mi-l va scoate si voi purta un altul pentru a nu se misca la loc. Acesta costa in jur de 7 mil dar nu e vorba de bani ci de faptul ca eu cunosc o groaza de persoane care au purtat aparat dentar si care nu si-au mai pus niciunul pentru 'fixare'. straight face Ma credeti ca m-am saturat sa port aparatul dentar, a devenit un chin [am si niste elastice pe care trebuie sa le port si care imi provoaca o durere destul de mare...] si chiar nu mi-as dori sa mi-l mai pun si pe urmatorul. Voi ce parere aveti? Mi se vor stramba la loc dintii daca nu mi-l voi pune pe acela? Precizez ca d-na dentist mi-a spus astazi despre acest aparat [sarme care se lipesc pe spatele dintilor?]; adica pana acum eu stiam ca il voi scoate pe acesta si GATA! Va rog ajutati-ma daca puteti. Va multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Da draga mea...e posibil ca tot efortul tau si tot chinul pe care l-ai indurat sa fie pe degeaba daca nu porti si acel aparat. tu cunosti multe persoane care nu si-au mai pus aparat pentru fixare, iar eu cunosc persoane carora li s-au strambat dintii la loc din cauza ca nu l-au purtat. oricum ala il porti doar cateva luni nu mult timp...asa ca mai bine mai rezista un pic decat sa risti. nu crezi? daca dintii revin la vechea forma? nu iti va parea mai rau decat ca nu ai purtat aparatul? nu iti arunca munca pe fereastra. mergi la dentist si pune-ti aparatul ala daca tot banii nu sunt o problema si nu te impiedica nimic. sanatate!

| ThePoet a răspuns:

Eu n-am mai auzit asa ceva pana acum. Un aparat tinut 2 ani era de ajuns si totusi ai mai purtat unul. Ma intreb oare de ce? Explicatia ar fi ca ai dintii slabi si acum ca au fost fortati timp de 4 ani probabil au slabit si mai tare si de aceea mai trebuie sa porti unul. Ori asta ori incearca ei sa mai fure de la tine. Cu toate riscurile din lume eu te sfatuiesc sa nu accepti inca un aparat. Da-le dracu. Si eu am dintii incovoiati si nu m-am dus sa imi pun aparat.

| RainbowAndra a răspuns:

Trebuie sa il porti, si eu am aparat dentar si mai trebuie sa il port inca doi ani si mie mi-a spus ca dupa aceea trebuie sa imi puna o perioada unul in spatele dintilor. Zic sa il poti, in plus nu se va mai vedea acela, eu am si arc pe cerul gurii pentru largirea maxilarului straight face. Puneti-l pe acela in spatele dintiilor, daca nu vrei sa mai porti aparat dentar ca acela care l-ai avut.
Mult noroc! :*

| EmHinoki a răspuns:

Bai lasa.mi si mie id.u' tau :d. Vreau sa vb ceva. Sau da.mi add la da. te_in_mata :*

| Bobo03 a răspuns:

Scuze ca nu am un raspuns pentru intrebarea ta dar am vz ca ai multe funde si ma gandeam ca poate stii cum se numeste melodia asta http://www.youtube.com/watch?v=cgm2kxBe4nw&feature=related am nevoie urgenta de ea multumesc anticipat

| andydee a răspuns:

In primul rand, am avut si eu aparat dentar si l-am purtat si eu cativa ani. Mie mi se parea sincer atragatorhee hee. Da, stiu ca pare ciudat dar tot mai multi au aparate dentare si nu mai e o rusine. In legatura cu durerile, sunt normale, iti vor disparea. Si da! Daca nu iti pui altul dintii se vor deforma, dar doar putin.pentru ca si eu a trebuit sa il mai port si nu am mai vrut si mi s`au strambat doar putin, nici macar nu se vede. Totusi iti recomand sa il porti in continuare.