| Galeoon a întrebat:

Mori de la intoxicatia cu monoxid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intoxicatia cu monoxid de carbon blocheaza globulele de sange si astfel se poate muri.

| darrio2007 a răspuns:

Da, se moare, in functie de cat ai stat in mediul cu monoxid de carbon. Daca ai scris aici, e de bine.

| mihai69 a răspuns:

Monoxid de ce (substanță)?

| CezaraEM a răspuns:

Depinde cat inhalezi, cu cat stai mai mult in preajma acestuia, cu atat starea persoanei se inrautateste!
Este un gaz foarte toxic omului, deoarece face legătura permanentă cu hemoglobina din sânge, astfel persoana murind prin asfixiere.

| SweetNothings a răspuns:

Presupun ca te referi la monoxidul de carbon si da, in functie de concentratia din aer, o persoana poate muri. Timpul la care intervine decesul depinde de concentratie. Daca persoana este treaza, apar simptome specifice intoxicatiei cu monoxid de carbon: durere de cap, slabiciune, ameteala, greata sau varsaturi, dificultati de respiratie, confuzie, tulburari de vedere, pierderea cunostintei. Acest gaz poate afecta ireversibil organismul chiar daca nu se ajunge la deces.
Este extrem de periculos!
Daca suspectezi ca cineva a fost intoxicat cu monoxid de carbon trebuie scos de urgenta la aer curat si anuntat serviciul de urgenta 112!