| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

N`seara all! Am o problema va rog ajutor! Sub barbie, in partea stanga si dreapta, inauntru mi-au iesit ca un fel de galme si cand apas in stanga sau in dreapta jos[sub barbie] simt niste chestii mari. Ce poate sa fie? am uitat sa mentionez ca ma doare foarte rau, tata a zis ca mi-a aparut din cauza racelii, sau ca am baut rece din frigider[nu beau nici suc din frigider/nici apa.]. sau, daca am mancat inghetata. Ce sa fac? Ma doare rau, nici sa inghit nu pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Cea ce simţi tu acolo sunt ganglionii submandibulari (că avem astfel de ganglioni în mai multe părţi ale corpului). Aceştia se inflamează si dor cand avem o inflamaţie în zona capului şi în boli foarte grave.
Uite un link unde sunt informaţii lămuritoare:
http://www.sfatulmedicului.ro/......-inflamati

1 răspuns:
| Giulia97Anna a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat, asta de obicei trece cu medicamente, cel mai bine este se te duci la doctor si sa -ti prescrie medicamentele necesare.