| anonim_4396 a întrebat:

AJUTOR TPU URGENT

Deci ma doare un dinte, in partea de sus, foarte tare... de fapt simt ca nu ma doare tocmai dintele, ci radacina lui, gingia sau osul din spatele lui.

Desi ma doare doar de 10 minute, simt ca explodez! A aparut dintr-o data si nu stiu ce poate fi! sad Va rog ajutati-ma ca ma doare foarte rau... si nu stiu ce sa-i fac sa nu ma mai doara.

Mentionez ca nu am mancat sau baut absolut nimic in ultimele 3 ore, si n-am mancat inghetata saptamana asta.

Deci nu-i gasesc nici o cauza, macar ce sa fac sa nu ma mai doara! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pana a ajunge la stomatologie, incearca Clindamycin- MIP 600mg care este de obicei recomandat de medicii stomatologi fiind un antibiotic eficient in cazul infectiilor aparute la dinti si maxilare. Prezinta-te cat mai urgent la un cabinet stomatologic pentru a-ti trata dintele respectiv. Probabil ca va fi deschis canalul din dinte pentru a se ajunge la radacina in vederea curatirii si eliminarii nervului si a probabilei pungi cu puroi. http://www.romedic.ro/extirparea-nervului-si-obturatia-de-canal-0P12722 Multa sanatate!

| Florentina9210 a răspuns:

Da tu ce neputinta ai sa nu mergi la medicul stomatolog? Pana atunci administreaza un analgezic.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu luati antibiotic fara sa fiti siguri ca e o infectie. Daca toti luam antibiotice pentru orice in cativa ani toate bacteriile o sa fie rezistente la antibiotice (deja multe dintre ele sunt sunt).
Nu ne-ai spus daca e cariata sau nu. Daca te doare asa tare de ce nu mergi de urgenta la un stomatolog? Si eu am avut probleme cu cateva masele si oricate medicamente as fi luat durerea nu trecea, dar daca mergeam la dentist era gata. Asa ca fugi la dentist.

| Ripley a răspuns (pentru CuriousStuff):

Si cand mergeai la stomatolog nu-ti dadea niciun fel de antibiotic? iti lua doar durerea asa cu mana? interesant.
eu mereu can am avut dureri am luat antibiotic si calmant si in vreo 2 zile imi trecea.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ripley):

E cea mai mare prostie a omului modern sa ia antibiotic pentru orice crede el ca e o infectie. Cum am zis, in cativa ani o sa fie inutile daca toti luam de capul nostru. Lasa-ma sa ghicesc, si atunci cand esti racit tot antibiotic iei, nu? De efectul placebo ai auzit?

| Ripley a răspuns (pentru CuriousStuff):

Deci efectul placebo face sa scada punga de puroi? Genial. Ar trebui sa primesti premiul nobel pentru medicina.
dar de ce ai evitat intrebarea? ce iti facea stomatologul? nu-ti dadea niciun fel de pastile?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ripley):

Si tu ai evitat intrebarea. Nu sunt aici sa ma cert cu nimeni, din partea mea ia antibiotice si cand te doare capul. Stomatologul curata dintele si acele santuri a caror nume imi scapa acum, iar puroiul iesea singur. Dupa 5 minute in cabinet nu ma mai durea nimic. Daca nu ai cunostinte de medicina/stomatologie nu te mai da rotund, ok?

| Ripley a răspuns (pentru CuriousStuff):

Daca nu ai vreun doctorat in stiinta te rog sa tii ciocul mic referitor la folosire antibioticelor, da?

Referitor la raspunsul meu, eu i-am spus ce am facut eu in cazul cand am avut dureri si cum mi-a trecut. Nu m-am dat stomatolog.

| justanotheruser99 a răspuns:

Ia un nurofen, ceva calciu (tabletele osteocare sau calcidin sunt foarte eficiente) si pune-ti compresa cu apa rece, nu stiu exact de la ce este, dar poate ai un nerv fisurat sau o carie? Ar fi bine sa mergi si la un control.

| KanezuY a răspuns:

Este posibil sa ai un abces sau o carie.

| Ripley a răspuns:

E posibil sa ai o punguta cu puroi la el. trebuie sa iei un antibiotic ca sa se duca punguta de puroi si un calmant care sa-ti calmeze durere.
Trimite pe cineva la farmacie sa intrebe ce antibiotic si calmant sunt bune pentru asa ceva si sa-ti cumpere.