| ReTz a întrebat:

Neata, am 17 ani si de curand, in vara mai exact m-am lasat de acele droguri numite "legale"(prafuri in special) iar acum mi se pare ca m-au afectat(creierul).Ce vreau sa spun cu asta: uit mai repede ca inainte lucrurile, dimineata cand ma trezesc sunt foarte, foarte ametit de cap, de fapt m-au afectat prea tare.Si acum faza este ca vreau sa scap de asta, vreau sa fiu ca inainte, si m-am gandit ca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat, o indrumare, eu stiu...un tratament(stiu ca nu este indicat sa iau medicamente dupa ureche, dar as face orice sa scap de etapa asta).Va rog comentati cu seriozitate, doar daca credeti ca ma puteti ajuta cu ceva happy!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Caută pe net chestii naturale(alimente de exemplu) care sunt bune pentru memorie. Sau întrebă la farmacie, dar alege ceva naturist.
2. Creierul tău are nevoie de exercițiu. Citește mai mult, fă teste și probleme de inteligență.
3. Natura ajută mult. Se spune că mișcarea e bună pentru corp, dar e cu mult mai bună pentru minte. te poți apuca de un sport.
4. Scrie ce vrei să ți minte, scrisul te ajută să memorezi.
5. Psihologul n-are ce să-ți facă, asta e o problemă medicală. Poate eventual să-ți recomande unde să te duci, sau să-ți dea teste pentru memorie.
6. Există cărți care antrenează inteligența și promit rezultate. Am văzut și la chioșuri de ziare.
7. Renunță la jocuri pe calculator.
8. Fi optimist.

Sunt sigură că ai să-ți revi după o vreme, important e să vrei cu adevărat. Ai numai de câștigat, cine știe? Poate vei deveni un om mai cult decât înainte? N-ar fi frumos? Ți-ar putea schimba viața. Îmi imaginez că nu-ți place să citești, dar e doar din cauză că nu ai fost îndrumat spre asta de când erai mic. Te poți reeduca.
La majorat du-te la un tomograf. Până atunci însă, fă în așa fel încât rezultatele de acolo să fie bune.
Ești încă tânăr, creierul tău e receptiv la antrenament.
Dacă mai vrei detalii și sfaturi, să-mi spui. happy

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa-ti afectat creierul daca ai luat mai mult de o doza. Sunt droguri chimice de mare risc. Din pacate, nu mai ai cum sa fii ca inainte, va trebui sa te obisnuiesti cu noul tau mod de a fi. Poti incerca sa mergi la psihiatrie sa primesti ceva tratamente, dar nu te astepta la rezultate spectaculoase. In principiu, toata viata ta vei fi mai putin inteligent decat ai fost, mai fragil fizic si psihic, mai bolnavicios. Ametelile vor trece intr-un an sau doi, cand creierul se va epura complet de toxine.

| ReTz explică (pentru Brigaela):

Ati putea sa ma ajutati cu un sfat? O indrumare? Un medicament care credeti ca ar putea sa ma refac mai repede la nivelul capului?happy Va multumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru ReTz):

Nu pot sa recomand astfel de medicamente, ele sunt medicamente de uz psihiatric, care se prescriu de catre specialisti in domeniu, pe retete speciale si au un regim strict. Eu sunt medic, dar nu psihiatru si multe chestii care mie mi se par bune ti-ar putea face rau. Uite, de exemplu, cineva mai sus ti-a prescris MemoPlus care in situatia ta este complet interzis fiindca ti-ar da agitatie si creste riscul sa ai pierderi de constienta, convulsii sau chiar accident vascular cerebral.
Cineva mai sus ti-a recomandat miscare si efort intelectual. Este un sfat foarte bun, inteligent si util. Incearca ca in fiecare zi sa iti muncesti creierul la maxim macar 5-6 ore si vei vedea in timp rezultate.

| ReTz explică (pentru Brigaela):

Pai am spus ca pana nu fac 18 ani nu as contactez un psihiatru din cauza ca nu sunt major si poate afla parintii problema mea si chiar nu vreau sa afle, ei nu stiu ca am consumat droguri.Si eu privesc in gol asa parca, raman blocat pe un anumit lucru daca ma uit la el atent, 2 secunde daca ma uit raman blocat pe acel lucru, asta mai mult ma framanta happy, cateodata simt ca parca nu traiesc! NU stiu ce as putea face macar de asta sa scap.

| Brigaela a răspuns (pentru ReTz):

Daca perisisti in prostia asta, in a-ti minti parintii si a refuza ajutorul medical, o sa te degradezi masiv. Fiecare zi pe care o pierzi iti agraveaza problema. Nu ai cum sa scapi definitiv de chestiile astea. Ele semnifica neuroni morti, ei nu invie si nu se inmultesc. Daca intervii repede, poti sa convingi alti neuroni sa preia dn functia lor, dar asta este valabila cateva luni dupa intreruperea drogului. Dupa aceea, sechelele se fixeaza si nu mai poti recupera nimic.

| Elena1234456 a răspuns:

Asa am patit si eu la 14 ani, si am lasat gaurile sa se astupe si am facut in 5 luni altele si acum nu mai am nici o problema!

| ReTz explică (pentru Elena1234456):

Alina, fii mai detaliata te rog...sa inteleg si eu happy

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Incearca un regim sanatos de viata, program de somn cat de cat ordonat, mese sanatoase, cat mai multe fructe bogate in vit c cum sunt citricele si de la farmacie un complex de vitamine b: b1, b6, b12 care ajuta regenerarea sistemului nervos! plus calciu si magneziu! incearca 2 saptamani, in mod regulat si ai sa vezi diferenta! multa sanatate iti doresc happy si sa nu mai consumi in viata ta asemenea prostii!

| AnnaAnnne a răspuns:

Of! of! of! De afectat sigur te.au afectat ca daca nu ar afecta pe nimeni drogurile nu ar mai fi interzise, nu? Vise frumoase de 10 minute cosmaruri de o viata asta ar trebui sa fie definitia drogului, macar bine ca nu te mai droghezi este si asta un inceput bun.Cum sa te ajut eu pe tine? Nu prea stiu, nu am experienta.Ce as face in locul tau? M.as documenta dupa internet cautand numele drogului pe care l.am consumat si efectele acestuia, dupa care as cauta si un tratament, cred ca as consulta si un doctor spre binele meu, dar fara sa afle parintii mei si sa-mi sara in cap.O zi frumoasa!

| ReTz explică (pentru AnnaAnnne):

Pai asta e si faza Miruuu happy, am 17 ani, nu sunt major, si numele drogului si efectele si bla bla bla despre el, nu prea gaesti pe net pentru ca astea sunt legare happy sunt de 1000 de feluri intelegi? Apar peste noapte drogurile astea, eu totusi m-am gandit la un psiholog, dar nu cel al scolii in niciun caz big grin!

| AnnaAnnne a răspuns (pentru ReTz):

Si cum te trateaza psihologul? Da, e bun si un psiholog dar in legatura cu problemele tale legate de memorie cum ramane? si cum naiba ai reusit tu sa faci rost de ele mai ales ca esti minor, de unde Dumnezeului le.ai luat? Bine, ramane sa vorbesti cu un psiholog poate te ajuta el cu ceava, din ce oras esti?

| ReTz explică (pentru AnnaAnnne):

Timisoara happy...

| AnnaAnnne a răspuns (pentru ReTz):

Memo plus? Pentru memorie...

| ReTz explică:

Pai am un coleg de clasa, cam tot in aceeasi situatie ca a mea, cu aceleasi urmari si el ar fi de parerea ca un psiholog ne-ar putea ajuta, indicandu-ne un psiholog.Ma gandesc serios la treaba asta, cred ca o sa mearga! happy

| ReTz explică:

Sincer sa fiu, eu m-am gandit ca poate imi recomandati niste medicamente (sa-mi mai vina memoria la cap) laughing, dupa cum am spus uit foarte repede big grin!

| ReTz explică:

Sunt si un tip cam pesimist de fel, poate si asta are o contributie la ceea ce se intampla cu mine! happy