| Justmeandmysmile a întrebat:

Neata.E careva sa ma ajute si pe mine la ora asta? Aseara am vomitat in 3 reprize, cred ca de la niste crochete de peste si niste chipsuri +altele, a 3-a oara am vomitat fierea. Mi-a dat mama ceva pentru bila si niste antivomitive.Problema e ca azi=noapte n-am dormit deloc si ma doare capul exact in zona ochilor deasupra pleoapelor. Ce sa fac sa ma ia somnul sa-mi mai treaca, dar nu pot bea sau manca orice fiindca am vomitat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Un pic de ceai de menta cu paducel indulcit cu miere! Este bine sa dormi si sa nu fortezi astazi, stomacul.El singur stie ce vrea, ce poate digera! Axeaza-te azi pe covrigi de Buzau, ceai de menta si sunatoare si eventual un cartof copt in cuptor!

| GabiDumitrescu a răspuns:

@fabiola: In principiu, ai dreptate, doar ca ai omis un aliment foarte important in astfel de situatii - orez fiert, fara sare sau alte chestii, eventual combinat cu griu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai vomitat, este bine, fiindca s-a golit stomacul si s-a curatat fierea. Asa pot sa se refaca. Capul poate sa te doara de la efort sau poate ai racit. Ai sinuzita? Sfatul meu (!) este sa nu maninci deocamdata. Bea un ceai neindulcit, de preferat de tei (nu e rau la gust) fiindca este usor calmant si culca-te. Organismul se reface foarte bine in somn. Sanatate!

| schmoll a răspuns:

Du-te la doctor nu te juca, asa am patit si eu...si este nasol.crede-ma