| DisperatuCeReBeRe a întrebat:

Neata TPU!
Deci sunt super nervos si nu stiu sa ma calmeaza!
Deci de vreo saptamana am dureri de cap ca s-a mutat chiar deasupra apartamantului meu un vecin care in fiecare seara incepe o petrecere infernala deci de pe la 12 noaptea. Asculta numai manele si urla ca toati alea. Ce este si mai grav este ca balconul meu este deschis deci el impreuna cu ceilalti arunca la mine in balcon numai gunoaie de la petrecer deci trebuie sa sufar atata ca nu stiu cum sa procedez cu el. Nu vreau sa fac scandal insa sunt extrem de nervos.
Va rog, ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Iti dau sfaturi, din proprie experienta.
1.Chema politia, cand incepe petrecerea.O sa-i atentioneze, ca incalca legea 61(tulburarea linistei publice, intre orele 22-8).In cazul in care nu dau drumul la usa,daca aud si politistii galagie, pot sa-l atentioneze sau sa-i dea amenda. Daca nu da drumul, roaga-i sa puna in usa o invitatie la Politie, pentru politistul de proximitate(spune-le ca nu stii cine sta, chirias sau proprietar).
2.A doua zi, fa scris la Politie(o sa aunga la politistul de proximitate, ce raspunde de zona voastra). Vezi daca si alti vecini, sunt deranjati ca sa ai si ceva martori(daca sunteti mai multi, cu atat mai bine).
La mine a durat 9 luni, pentru ca am vrut sa fiu "doamna" cu chiriasul(nu avea nici mutatie, nici nu era trecut in cartea de imobil) si pana nu am facut scris, de doua ori si pana nu am amenintat verbal politistul de proximitate(ii lua apararea deoarece erau prieteni), ca ma duc pana la comandant(de fapt am fost la seful lui).

| andru10best a răspuns:

Vorbeste calm cu ei si daca nu vor sa asculte de vorba buna, cheama politia pentru ca tulbura linistea publica la ore tarzii.

| KTAleen a răspuns:

Suni la 112 si chemi politia!

legea 61/1991 revizuita in 2012 le permite politistilor sa le dea amenda daca fac galagie in bloc, langa bloc, in casa lor, cu muzica de la masina, etc...

interval de liniste obligatoriu: 13-14 si 22-08