| Lexy_8521 a întrebat:

Neata!
Voi enumera probleme si detaliile aici : -Clasa a 9 repetenta
-anul asta frecventa mea la ore a fost doar de 3 saptamani la inceputul anului
-stau singura in Brasov (deci ai mei nu ma pot ajuta cu scutiri facute de mana) nu am medic de familie aici, medicul meu de familie este in Galati
Nu am mai fost la scoala de 1 luna, nu am de unde sa imi facrost de scutire.
Acestea sunt informatiile, intrebarile mele ar fi :
Daca imi transfer medicul de familie si ii spun ca am avut probleme cu inima(chiar am) si sa imi dea scutire pentru o luna si ma voi interna peste 2 saptamani ca sa demonstrez ca am probleme gen, e posibil? Imi v-a da scutire?
Daca imi fac rost de scutire falsa si o completez eu ce sindrom de care am suferit v-a trebui sa scriu? (cateva exemple de o boala sau ceva legat de inima gen suflu sistolic *de asta sufar*, deci ce boli ar trebui sa scriu atat de grave incat sa fi fost nevoie sa stau o luna acasa
Si ultima intrebare la care va cer ajutorul este : daca duc scutirea tocmai acum la inceputul luni noiembrie imi v-a motiva absentele si din luna decembrie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este imposibil sa primesti scutire medicala retroactiv.
Suflul sistolic nu este o boala, este un simptom minor, pentru care nu ai nici un motiv sa lipsesti nici o zi. Daca falsifici o scutire cu acest diagnostic, vei fi prinsa si arestata cu usurinta.

| doctoressa a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la scoala, sa incerci sa recuperezi (in masura in care se poate) din absente si sa nu mai lipsesti de acum inainte. Nu mai cauta astfel de tertipuri pentru a lipsi. Du-te la scoala! Altfel, o sa ajungi la 40-50 ani, o sa muncesti pentru cine stie ce salariu amarat, facand o munca pe care nu o agreezi sau poate ca nici nu vei avea un loc de munca, neavand liceul terminat si iti vei da seama ca ti-ai cam ratat viata. In ziua de azi, nu mai poti face aproape nimic doar cu scoala generala. Nu te lasa pacalita de non- valorile care apar la televizor si care par sa aiba o viata roz, plina cu de toate, in conditiile in care nu fac nimic. In general, lucrurile bune si viata frumoasa se obtin cu studii si munca cinstita. Esti la varsta la care trebui sa inveti, asa ca, ma repet, du-te la scoala!
Un suflu sistolic functional au foarte multi tineri de varsta ta si, in general, este fiziologic si dispare in timp. Exista si afectiuni/boli care dau un astfel de semn, dar pentru a sti daca suflul pe care il ai tu este fiziologic sau patologic trebuie sa mergi la un medic cardiolog pentru o evaluare.
Ai grija de tine!
http://www.i-medic.ro/

| Lexy_8521 explică:

Din luna octombrie, am scris gresit DinGri77.

| DinGri77 a răspuns:

Intrebare: de ce mama dracu vor unii sa faca scoala?
deci tu suferi de chiulangita cronica, si vrei sa bagi si in decembire absente. 10 clase sunt obligatorii deci nu vei fi exmatriculata. Insa fara situatii incheiate ramai iar repetenta... Indiferent cate scutiri false aduci tu! Du-te macar sa iti iei note. Dupa ce ca nu mergeti la scoala nici nu va duce capul sa o faceti inteligent.

| sanatatesiviata a răspuns:

ADEVARUL DESPRE BOLILE CARDIOVASCULARE si cum se pot preveni, regresa si vindeca - Make Yourself Heart Attack Proof - Dr. Caldwell Esselstyn, fost sef chirurg la clinica Cleveland - Prezentare video - 62 minute

Afla cum poti preveni, ameliora, regresa si mai ales cu poti vindeca bolile cardiovasculare (fara operatii si medicamente, doar prin stil de viata sanatos) cum ar fi afectiuni: ale inimii, cerebrale si alte afectiuni ale sistemului circulator si nu numai.

Pentru detalii a se vedea urmatorul link:
http://www.sanatatesiviata.ro/......-62-minute

- A se vedea cartea despre stil de viata sanatos, alimentatie sanatoasa, vindecarea oricarei afectiuni ("boli" - leziuni la nivel celular) explicatii simple de inteles pentru oricine, efecte pentru o sanatate exceptionala:

- Despre cum se vindeca si alte afectiuni, prin stil de viata sanatos, vedeti si linkul: http://www.sanatatesiviata.ro/......generation

Pe langa alimentatia sanatoasa, somn (de la ora 22:00 optim), este nevoie si de miscare, exercitii fizice pentru a avea un stil de viata sanatos.

E bine sa se renunte si la tigari, cafea, alcool daca se folosesc aceste asa numite "droguri legalizate".
Cafeau in timp iti da insomnie, si nu mai poti dormi, ajungi al depresii, si alte probleme neurologice pana la pentru detalii a se vedea:
http://www.sanatatesiviata.ro/......cancer-etc

Mai multe detalii despre ce inseamna stil de viata sanatos pe siteul www.SanatateSiViata.ro

Echipa SanatateSiViata.ro