| themihayofficiall a întrebat:

Buna seara TPU! Daca scot o scutire medicala pe doua saptamani pentru motive personale de la medicul de familie si absentele sunt pe luna trecuta le pot motiva? (sunt in clasa 11-a)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Actul medical de motivare a absentelor trebuie depus in maximum 7 zile de la revenirea la cursuri, altfel nu se ia in considerare, conform art.94, alin.(6) si (7) din Regulamentul-cadru, de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(6)Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor se prezintă în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi sunt păstrate de către învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte pe tot parcursul anului şcolar.
(7)Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (6) atrage declararea absenţelor ca nemotivate."
Daca absentele sunt de luna trecuta si tu te-ai prezentat la cursuri de peste 7 zile atunci degeaba depui actul de motivare.

| sierra1 a răspuns:

Legal NU dar dacă iei o față de om lovit, induioșezi dira, DA se rezolvă