| mihaidd1 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep.La ora la care scriu mesajul este foarte tarziu pentru multi dintre voi.Nu am ce face, nu ma pot odihni din cauza gandurilor negative.N-am o poveste de viata tocmai placuta.Am fost un copil crescut fara tata si fara posibilitati materiale.De cand ma stiu,nici un copil nu m-a tratat cu respect ci din contra,am fost batut mereu,umilit, imi faceau tot felul de lucruri, de o cruzime si rautate nemaivazuta. Mama a muncit foarte mult sa ma creasca, la fel si bunica care a tinut loc si de mama si de tata. Tatal meu s-a despartit de mama, cand m-am nascut si de atunci nu l-am mai vazut. Mi-a lipsit foarte mult, fiindca sunt lucruri pe care o femeie nu te poate invata.Cei care ati avut tata stiu despre ce vorbesc. Sunt mai bleg de fel, timid, vorbesc incet si mi-e teama sa imi spun parerea, iar cand cineva ridica vocea si spune ceva gresit, plec fara sa spun nimic. Familia mea m-a invatat de mic sa fiu cuminte si respectuos cu toata lumea. Totul bine si frumos pana in clasa a 8-a cand am inceput sa o iau pe un drum gresit(tigari,chiul). Pe vremea aceea,cand au aparut smartphoneurile, toti copiii se laudau si mie imi era ciuda, asa ca am inceput sa mint, sa spun tot felul de tampenii.Usor,usor,am ajuns oaia neagra si in generala si la liceu.Eram sarac si imi placea sa mint.Ca sa intru in centrul atentiei faceam tot felul de chestii, vorbeam mult si prost, minteam etc.Am ajuns in liceu bataia de joc a tuturor,aceasta urmand si in anii de facultate,deoarece acele persoane au luat legatura cu noii colegi si au raspandit zvonuri foarte urate, indepartand pe majoritatea colegilor de mine, ba chiar unii cu care ma intelegeam, au inceput si ei sa ma batjocoreasca.Chiar nu stiu ce aveam la vremea aia, nu gandeam deloc, nu constientizam, nu imi dadeam seama la vorbire. Posibil sa fie din cauza traumelor de pana in clasa a 8a.In liceu imi luau poze de pe Facebook si faceau conturi false, ma sunau fete necunoscute si ma amenintau.Am trecut prin multe, nici nu stiu cum mai am putere sa stau un picioare, prin cate am trecut.Acum,sunt diferit fata de inainte si imi pare rau pentru tot.Cum imi pot repara reputatia? Am gresit, lumea se mai schimba.M-am maturizat.Dar ei de ce vorbesc mereu de trecut si nu trec peste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Asta e ceva ce tine de oameni, faptul ca nu trec peste, un lucru la care ar trebui sa te adaptezi.
Cum sa indrepti lucrurile? Poti sa incerci o perioada de completa neutralitate 1-2 ani, in care sa-ti faci prieteni noi eventual iar pe cei vechi ori sa incerci sa-i convingi (desi nu merita), ori sa-i dai uitarii si eventual sa-i blochezi pe toti.

| Violleta2022 a răspuns:

Asadar, daca vrei sa-ti stergi tot trecutul sumbru si nu tocmai curat, ti-as sufera sa incepi un AN NOU, cu o imagine noua!
Este bine sa incepi CURATENIA, maturand tot ce tine de un trecut rau, urat si compromitator, iar apoi sa-ti construiesti numai lucuri bune, frumoase si pozitive.
Asadar, incepe cu site-urile de socializare, pe care te sfatuiesc sa le cureti in totalitate, stergand contul vechi definitiv si creindu-ti unul nou, curat, fara istoric rau, degradant, compromitator.
Pe noul cont, nu mai dai cerere la prietenii vechi care te-au jignit, care te-au pus jos, sau care au ras de tine. Ai nevoie de oameni buni in viata ta si pozitivi.
De aceea am sugerat, ca sa inchizi toate conturile vechi, dar toate, facand unele noi, curate si frumoase!
Dupa ce faci curat in lumea virtuala, treci la cea reala, incepand cu propria-ti imagine!
Adica: mergi la tuns si alegi o tunosare draguta, cuminte, ceva care sa te arate diferit, dar in sensul bun la cuvantului.
Daca ai mustanta si barba, ele trebuiesc eliminate.
Hainele de asemenea: imbraci ceva modern, dar "cuminte", blugi normali si adidasi sau bocanici ori pantofi.
Eviti sa mai mergi in locurile rau famate, sau sa te intalnesti cu asa zisii prieteni duri, golanasi, bautori sau care te injosesc.
Incepe sa spui adevarul, evitand cu orice pret, sa inventezi minciuni. Minciuna intotdeauna iese la iveala, mai devreme sau mai tarziu.
Acum, dupa ce ti-ai dat singur un "refresh" la viata ta si ti-ai reimprospatat imaginea, selecteaza-ti cu atentie prietenii buni, oprindu-i langa tine, doar pe cei care au fost intotdeauna buni, pozitivi si draguri cu tine.
Crede-ma, de restul chiar nu ai nevoie in viata ta!
Incepe sa frecventezi locuri noi si sa-ti construiesti incet -incet, o alta imagine, una care sa-ti placa si care sa-ti faca cinste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce o fac ei?
Ca să distrugă o valoare.
Așa se zice. Că în grădină în Grecia dacă sapi, dai de vestigii antice.
Dacă un grec tâmpit modern găsea o statuetă frumoasă săpând la el în pădure, îi rupea mâinele și picioarele, că nu suporta frumusețea ei. Așa au ars biblioteci în antichitate, de aceea barbari au tras cu tunul în biblioteca din București în revoluția din 89.
Reputația în mintea și în lumea lor nu se va schimba. Să nu ai treabă cu lumea lor. Asta este soluția.

| anonimg a răspuns:

Domnul Hristos, ucenicii și toți urmașii Lui nu au fost tratați mai frumos.
"Alţii au suferit batjocuri, bătăi, lanţuri şi închisoare;
au fost ucişi cu pietre, tăiaţi în două cu ferăstrăul, chinuiţi; au murit ucişi de sabie, au pribegit îmbrăcaţi cu cojoace şi în piei de capre, lipsiţi de toate, prigoniţi, munciţi –
ei, de care lumea nu era vrednică – au rătăcit prin pustiuri, prin munţi, prin peşteri şi prin crăpăturile pământului. (Evrei.36-38)
Așadar lumea nu este vrednică ca în mijlocul ei să se afle un singur om cuminte.
Și n-a existat niciodată un om cuminte care să fi fost tratat mai puțin rău decât ai fost tu.
Cei ce au făcut răul și nu s-au pocăit, vor fi înviați și trași la răspundere; ei nu vor scăpa de judecată. Iar soarta lor va fi plânsul și scrâșnirea dinților -urmata de moartea veșnică-, pentru că Dumnezeu le-a oferit posibilitatea să facă binele și nu l-au făcut. Le-a oferit ocazii și le-a dat daruri, dar ei le-au folosit în slujba celui rău. De aceea li se va cere socoteală de felul cum au trăit pe pământ și de felul în care și-au folosit influența.
Dar chiar și așa, ei trebuiesc iertați, și în inimile noastre să nu mai existe nimic rău. Este imposibil pentru om să ierte; de aceea soluția este să alergăm la Dumnezeu după ajutor.
"Viața lui Iisus" îți va fi mai mult decât un model, și este mai mult decât o inspirație. Viața Lui va schimba viața ta.
https://www.viatasisanatate.ro/viata-lui-iisus

| GabiDumitrescu a răspuns:

Asa le place celor fara realizari cu adevarat notabile, sa discute de esecurile altora. Ce te opreste sa pleci? In alt oras/tara? Important e sa treci tu peste trecut, iar despre gura lumii... baga-ti p&&a in ea, ca mai mult nu merita.

| Mogiojojo a răspuns:

Muta-te din oras, iepuras.

| mihaidd1 explică (pentru GabiDumitrescu):

In satul in care locuiesc am o reputatie foarte buna.Vecinii mei nu spun nimic negativ despre mine sau familia mea.Eram un tip solid, imi puteam lua apararea singur, dar nu am facut-o, deoarece stiam consecintele(daca lovesti un rrom, risti sa iti iei bataie de la tot neamul lor)sau sa apari pe internet in timp ce esti batut.A inceput totul de la un copil care nu ma suporta.A intors un liceu intreg impotriva mea, nimeni nu ma respecta.Ma puneau sa joc jocurile lor, imi faceau farse, ma jigneau, am fost chiar si scuipat, imi dadeau chiar si suturi in fund.Am invatat la un liceu bunicel, m-am transferat din alt oras dupa ce am terminat 8 clase.Scopul lor este sa ma distruga psihic, unde doare cel mai tare.In ziua de azi,oamenii cred tot ce citesc, mai ales copii. Evit sa ies in oras la festivaluri, concerte, sa ma implic in scandaluri, si mereu stau cu gandul ca filmeaza cineva si pune pe Facebook sau Youtube, si o iau de la capat.Iti spun sincer, ca dupa ce am trecut din nou prin aceleasi lucruri in facultate, m-am trezit, m-am maturizat, dar nimeni nu ma crede, continua sa imi faca rau.Fiind asa mai cumintel, au crezut ca sunt pe invers.

| mihaidd1 explică (pentru anonimg):

Buna ziua, va multumesc pentru raspuns.As putea indura orice chin, daca nu traiam in aceasta generatie.Multa lume nu realizeaza ce razboaie se duc pe retelele de socializare.Am avut ganduri negre, voiam sa imi pun capat zilelor, dar ceva nu m-a lasat sa fac asta.Mereu ma gandeam la reactia mamei, nu voiam sa o supar si mai rau, le ale pe ale ei destule.M-am gandit sa renunt si la ideea de a mai avea copii, de teama sa nu afle prin ce am trecut, sau sa treaca prin ceva asemanator.Chiar daca cineva imi greseste, refuz sa iau parte la discutii, de teama sa nu ma filmeze cineva.Sufar de anxietate sociala.Strabunica mea a fost o persoana cu suflet curat, si bunicii mei la fel.Decat rugaciunea, si gandul ca dupa atata suferinta, cand nu voi mai fi pe pamant, cineva ma va primi cu bratele deschise, ma linisteste.

| mihaidd1 explică (pentru LPCTSTR):

Am renuntat la retelele de socializare, de cand am patit acel necaz cu conturile false.Au trecut cam 6ani.Mi-am facut prieteni noi, la facultate, dar in al doilea an, m-au tratat la fel ca cei din liceu.Sigur au aflat fostii colegi unde m-am inscris, si au continuat sa raspandeasca zvonuri, altfel nu-mi explic.Am tot ce imi doresc, mai putin liniste sufleteasca.Nu am prietena, si imi petrec mare parte din timp, la servici, si dormind.

| mihaidd1 explică (pentru sadrian46):

Buna ziua, va multumesc din suflet pentru raspuns.Sunt constient ca, ei vor crede aceleasi lucruri despre mine, si nu pot schimba gandirea lor. Daca o persoana a putut sa intoarca cam 20 de persoane impotriva, ce o opreste sa nu creasca acest numar? Eu refuz sa cred ca cineva se poate schimba dupa 8ani.Eu nu am treaba cu lumea lor, ei au treaba cu mine. Oamenii intotdeauna folosesc trecutul pentru a-ti distruge prezentul.Pana in revolutie,sau dupa,nu mai stiu exact cand, am inteles ca in scoli era disciplina, pe vremea lui Ceausescu, si ca profesorii, nu permiteau multe lucruri.Acum este exact opusul, profesorului ii este frica de elev.Profesorilor li se aduc injurii si amenintari. Dumneavoastra nu ati trait in generatia asta, conectata la internet si fara pic de respect.

| mihaidd1 explică (pentru Violleta2022):

De cand am terminat liceul, am tot incercat sa-i evit.La ce bun? II evit pe strada, sa zicem, dar nu-i pot evita pe internet.Stau mereu cu frica ca oriunde m-as duce, daca cineva fotografiaza sau filmeaza si apar pe Facebook si Youtube, acele persoane vor simti nevoia, sa spuna si altora despre mine.Am fost terorizat, ma puneau sa cant, si multe altele.Nici prietena nu am,deoarece ma consider prea slab ca s-o protejez,si imi este teama ca acele persoane sa ma opreasca pe strada, si sa ma jigneasca. Dupa terminarea liceului, am uitat complet, dar mi-am dat seama ca daca eu am uitat, nu inseamna ca nu s-a intamplat, sau ca acele persoane au uitat.Nu stiu de ce nu mi-am dat seama de intentia lor, sau de ce am tacut in acesti 4 ani.Tot ce faceam m-i se parea normal si amuzant, cand de fapt nu era.Cand m-am maturizat,si am inceput sa gandesc diferit,mi-am amintit si m-am rusinat, mi-am reamintit toate momentele jenante. Daca sunt jignit pe strada, as trece peste, in cateva minute, dar pe internet, nu cred ca mi-as mai reveni vreodata.

| mihaidd1 explică (pentru Mogiojojo):

Este si asta o idee de luat in calcul.Dar cum fac sa scap de teama asta cu internetul? Imi este teama sa fiu filmat si fotografiat, pentru a nu le mai da motive de discutii. Oriunde m-as muta, nu scap de Facebook si youtube.Nu stiu ce sa mai fac.Am fost un copil fara tata, care nu a prea iesit din casa, si care a crezut ca daca cineva it rade in fata, iti e prieten.Neavand experienta lor, deoarece imi petreceam timpul la tv si citind, am indurat umilintele lor, fara sa realizez ce intentii au.Eram un copil cuminte, care s-a schimbat dupa placul lor.Fiind retras, am inceput sa ma prostesc ca aveam nevoie de atentie.Am invatat in Bucuresti, la unul din cel mai bune licee din vremea respectiva.Comportamentul meu denota ca as fi pe invers, si asa am ramas de atunci in ochii lor.Probabil si accentul de moldovean, a avut un rol.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihaidd1):

Am inteles, asa ca revin la intrebarea mea: ce te opreste sa pleci DEPARTE? Du-te in cealalta jumatate de tara/alta tara/alt continent, mai ales ca zici ca ai terminat si o facultate. Sper ca nu una inutila gen economie si administrarea afacerilor sau filozofie...

| mihaidd1 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu oricine poate sa plece intr-o tara straina, si sa o ia de la zero, fara sprijin.In primul rand, trebuie sa stii o limba straina, sa stai la cineva o perioada pana strangi ceva bani, ca sa poti sta cu chirie. Joburi sunt destule, si sunt bine platite.Nu ma ajuta facultatea cu nimic. Bunicul meu are un nepot plecat in Canada,care a terminat facultatea de medicina, si a trebuit sa o faca din nou, cand s-a mutat. Acolo, oamenii sunt casatoriti, si isi iau cate 2-3 joburi pentru a trai decent.Cand esti insurat, ai o sursa de venit mult mai mare.Ce ma opreste? sincer, imi place foarte mult tara asta, ador simplitatea ei. Oamenii sunt cei care o strica. Tara asta nu este civilizata din cauza modelelor negative dupa care se iau copii, si din cauza lipsei de bani.Nu stiu daca se aplica aici vorba aia "din case mici ies oameni mari".Cei cu care am avut probleme, fac parte din familii modeste, cu parinti carora nu le pasa de felul cum se comporta cu altii, ba chiar ii si incurajeaza si daca te plangi, iti spun ca n-ai simtul umorului.Romania s-a schimbat foarte mult dupa revolutie.Am sa tin cont de sfatul tau.Multumesc pentru promptitudine, si pentru ca iti pasa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihaidd1):

Oricine poate sa faca orice, important e sa vrea. In cazul tau, am inteles, iti place aici - nu am nimic de comentat, si eu aveam n ocazii sa ma car si inca pot sa o fac oricind (engleza fluent, portofoliu serios pe partea de publishing), insa si eu stau pe aici de dement. Faza e ca ma p*s cu bolta pe mediocritatea autohtona si incerc sa nu fac nici afaceri cu romanii si nici sa ma complic cu prea multe relatii de orice natura cu cei de aici.

| Mogiojojo a răspuns (pentru mihaidd1):

Si eu sunt si am fost asa. Ce varsta ai?

| LPCTSTR a răspuns (pentru mihaidd1):

Exista destule variante alternative prin care iti poti pierde timpul, eventual care sa si implice oameni, voluntariatul paee destul de rezonabil, la diverse: spital, canise, camine.
Mai poti alege si adoptarea unui animal de companie, ti-ar tine de urat, insa daca esti singur, va fi o problema cand pleci de acasa.
Gandeste-te ca daca nu-ti iesi din zona de confort/zona sigura, vei ramane lipit de o rutina completa, lucru care pe plan mintal devasteaza orice om.

| mihaidd1 explică (pentru Mogiojojo):

Am 26ani, tu ce varsta ai? Si tu ai rani, care nu se mai vindeca? Ai trecut prin la fel de multe lucruri?

| mihaidd1 explică (pentru LPCTSTR):

Mare parte din timpul liber, il petrec citind, sau uitandu-ma la tv.Am deja un job, deci am o sursa de venit.Nu sunt singur, am familia alaturi. Dumnezeu m-a binecuvantat cu o familie frumoasa si unita.Am 2 caini.1 ciobanesc german si un border collie.Nu ma deranjeaza zona de confort.Imi place linistea, imi creeaza o stare placuta.Atat timp cat nu deranjez pe nimeni, si nu ma deranjeaza nimeni, sunt foarte ok.Am vecini de treaba cu care imi face placere sa discut.Am teama de persoane straine, le vad ca pe inamici.Nu pot lasa pe oricine sa intre in viata mea, deoarece am impresia ca persoanele care imi rad in fata, si ma iau peste picior, au ceva personal cu mine.Prefer sa imi petrec timpul doar cu persoanele cunoscuta, in care am incredere totala.

| mihaidd1 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nivelul meu de cunostinte la limba engleza este intermediar.Inteleg orice cuvant, si ma descurc sa port o conversatie.Nu prea stau bine cu gramatica.Referitor la ce ai spus, totul tine de vointa. Oamenii ca tine, isi distrug viitorul intr-o tara in care nu apreciaza persoanele capabile. Tara asta nu se va schimba nici acum, nici in urmatorii 20ani.Statul roman a considerat ca un copil, poate trai cu 20lei alocatie, intre noi fie vorba, cu 20lei nu faci mare lucru. Apoi a urcat de la 20 la 40, dupa la 80, acum am inteles ca se maresc la 150lei.Nu mai zic de pensii, sau de varsta de pensionare de 70ani, practic muncim pana la epuizare, ca sa nu ne putem bucura la batranete, in anii ramasi.Majorarea pensiilor a scazut, deoarece au plecat toti tinerii din tara. Facultatile sunt inutile, lista continua.

| mihaidd1 explică (pentru Violleta2022):

Singurele persoane de care am nevoie sunt membrii familiei mele, bineinteles si o fata linistita, care sa ma placa pentru ceea ce sunt, cu care, sa intemeiez o familie.Am renuntat la vechiurile obiceiuri, si anume: nu mai mint, prefer sa spun adevarul, si sa nu mai ma cred cineva care nu sunt.Ma imbrac destul de bine, nu atrag atentia in vreun fel.Inainte imi placea sa port parul lung, acum nu-l las sa creasca mai mult de 1 luna jumate -2.Imi place sa port barba, ma arata mai matur, fara ea arat foarte tanar.De retelele de socializare nu ma intereseaza deloc, imi place sa imi petrec timpul facand ceva util.Cine are nevoie de mine, ma poate suna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mihaidd1):

Bineinteles ca-i poti evita pe internet, asta este cel mai usor lucru posibil, mult mai usor ca in viata reala, unde dai nas in nas pe strada cu cineava.
II poti chiar bloca si asta este super convenabil, ca nu te mai vad deloc si nu-ti mai pot face rau.
Ori, dupa cum am zis, iti stergi contul existent de FB si Instagram si-ti faci unul nou, unde inviti DOAR prietenii buni.

Vad ca tu traiesti intr-o lume ireala, daca gandesti ca nu poti scapa de cei de pe internet, cand de fapt, poti foarte usor, blocandu-i.
Nu uita sa-ti setezi noile conturi de Fb si Instagram, cu securitate maxima, ca sa nu priemesti cereri de la cei care iti fac rau. Iar daca se intampla ca din cei noi, sa primesti ceva urat, il blochezi imediat si nu te mai vede niciodata.

Dupa cum vad, tu dai mult prea multa importanta unui rahat, care se poate rezolva in 10 minute, stergandu-ti conturile si facand altele noi.
Nu ai de ce sa te ingrijorezi, ca internetul NU ESTE viata reala!
Ala se poate sterge zilnic si reinventa tot ce vrei tu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mihaidd1):

Trebuie sa vezi si partea plina a paharului si mai ales sa nu astepti mai nimic de la stat. Eu nu vreau statul sa imi dea nimic, vreau doar sa nu imi puna bete in roate.

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Uite. Ce-i drept, trecutul nu poate fi schimbat. Daca nu pot trece peste e problema lor. Tu esti tu si stii cine esti, oamenii o sa se prinda de faptul ca nu mai esti cine ai fost. Nu se schimba peste noapte, dar usor usor se va schimba. Vor trece peste si vor vedea si cine esti acum. Lucrurile se vor regenera.