| anonim_4396 a întrebat:

Noi, barbatii, suntem daltonisti, sau numai tampiti?
De exemplu mie nu-mi percuteaza mintea sa inteleg semnificatia culorilor... habar n-am cum arata bej, mai exact "bej-piersic".
De asemenea, habar n-am la diferenta dintre roz si roz -ciclam, iar fuchsia imi suna a floare, nu a culoare.
Ajutati-ma, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Exista şampanie, coapsă de nimfă :)), floare de de sulf, gri șoarece, galben nasture de aur, coadă-de-vulpe, coadă-de-vacă, şoarece. "Vai, imi place rochia ta coadă-de-vacă"
http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_culori

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

laughing
Merci de lista! Cum sa setez monitorul ca sa percep mai bine culorile, pe cool sau pe warm?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

De aici nu mai e treaba mea big grin

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Don'soara, ce-ai facut cu griul?!
Nu e nici un gri in lista ta, darmite piersicuta...

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

E plin de gri, avem si piersici, avem di tăti, vorba cantecului.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde, poti sa nu fii tampit si nici daltonist, poti sa fii tampit dar nu daltonist si poti fi ambele.
Nu stiu ce importanta are ca nu stii toate culorile, nici eu nu le stiu si nu ma deranjeaza deloc. Poate pentru cine lucreaza in domeniul modei/ textilelor sau alte domenii unde se lucreaza cu culori are importanta si aceia cred ca le stiu.
Las-o balta si noi sa fim sanatosi!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Hai bre, dom' procuror, cum sa o las balta!
Daca ma trimite nevasta-mea sa-i cumpar var lavabil bej-piersic, eu cu ce vin acasa de la Dedeman?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ce-ti da vanzatorul caruia i-ai cerut varul. Daca nu-i bine, ai pe cine da vina.
P.S. Tot procuror? Mai schimba din cand in cand!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cumperi ce-ti place, evident. Daca se ratoieste la tine ca n-ai luat ce ti-a spus, ai motiv ca n-a stiut sa fie explicita. Cam asa cum fac eu cu Cristina.TPU, ca incerc sa port o discutie si ea imi da raspunsuri stereotipe. Cred ca jumate raspunde ea si jumate lasa in seama robotelului.
Si Ioandelasal nu-i procuror, e prim-procuror big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Domnul ioan e procurorul TPU, anyway...procura sfaturi legale si citate din legislatie, mai dihai ca... bine ca el foloseste macar ghilimelele!
Chiar, ai observat ca daca bagi un text din burta intre ghilimele, interlocutorul te crede om serios si cult?!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ei vezi? De asta nu-l ia nimeni in serios pe Michi Maus. Nu ca zimbeste mereu tîmp, ci pentru ca plagiaza de cite ori deschide gura laughing

| Empathizer a răspuns:

Priveste culorile de pe coaja unei piersici coapte. O sa gasesti pe ea toate tonurile de rosu, portocaliu, violet, indigo si bej. Cu piersica in mana, roaga pe cineva sa te invete care sunt.

| anonim_4396 explică (pentru Empathizer):

Eu nu inteleg nici care e diferenta dintre indigo si violet, iar tu ma iei cu bej?!

| D3X73R a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floorAicea sunt de acord cu tine PoneiulTroianShinningThru

| Empathizer a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai de aceea te sfatuiam sa rogi pe cineva sa te invete, aratandu-ti culorile pe un obiect care le are pe toate (piersica). E mai greu sa puna degetul pe curcubeu, pe o piersica e mai simplu.

... sau du-te la un magazin unde se vinde ata, si cere papiote de culorile pe care vrei sa le inveti. Dar ata e mai scumpa decat o piersica...

| stefanfanu a răspuns:

Pai fetele le inteleg mai bine si le cunosc mai bine ca lor le place sa fie cat mai colorate si de acea.Isi iau o gramada de oje cu diferite culori, o multime de fundite si clame cu diferse culori.Si eu nu prea cunosc culorile astea

| Shto a răspuns:

Rosu, portocaliu, galben, verde, albastru, mov. Daca le sti pe astea nu mai ai nevoie de nici o culoare. Asta e natura barbatilor, nu se complica cu chestii inutile. Vorba aia, B*tch please!

| alee3333 a răspuns:

Numai daca te ajuti tu, chinuindu-te si privind mai des culorile sau pur si simplu nu poti! Succes :*

| Morphie a răspuns:

Sa fac putin haz de necaz..cica noi, fetele am avea capacitatea de a distinge de 100 de ori mai multe culori/nuante decat baietii.