| anonim_4396 a întrebat:

Nu am chef de nimic... nu mai am puterea de a face nimic din ceea ce făceam înainte.
De fel sunt antisocial. Am început să vorbesc singur.
Nu pot dormi noaptea.
Ce problemă să am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

SE cheama depresie, ceea ce ai tu!
SE trateaza cu vointa!
Iesi afara, socializeaza, bucurat-te de viata, de tot ceea ce ai, pentru ca, izolarea te-a adus aici!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

În fiecare zi mă plimb singur prin parc, mă bucur de liniștea naturii. Cred că sunt asocial. Aleg să nu socializez pentru că nu am preocupări comune cu colegii mei. Poate chiar izolat de social?

| anonimg a răspuns:

"Ce problemă să am?" Lipsa de activitate, de preocupare.
Nu te speria, pentru ca este normala starea ta; in sensul ca se intampla la toti asta -fie pe perioade scurte, fie pe perioade mai lungi.
Important este sa ne luptam cu forta care ne-a mai ramas ca sa nu ramanem in starea asta.
Te-ar trezi la viata nevoile semenilor tai, nevoi care sunt mai mari decat ale tale. Cauta sa ajuti oamenii pe orice cale si metoda posbila. (Iti spun ca daca n-ar fi site-ul acesta in care putem sa ne ajutam unii pe altii, multi am fi luat-o razna).
Noi asa am fost creati -ca sa ne ajutam intre noi, si sa nu traim numai pentru noi.
Corpul nu te doare; nici oasele, nici muschii. Asadar este o problema de natura psihica. O activitate fizica -orice fel de preocupare si indeletnicire- te-ar ajuta foarte mult sa iesi din starea aceasta. Cand omul ajunge sa triasca numai pentru sine, o va lua razna. Deci maine iesi in oras si cauti sa ajuti oamenii. Nu stiu cum si in ce fel. Iar daca la noapte nu ai somn, te vei gandi la ce sa faci maine pentru semeni, in mod gratuit. Nu trebuiesc lucruri mari, ci marunte. Lucrul acesta iti va aduce satisfactie, te va inviora si va aduce placere si bucurie vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vorbeste cu cineva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai dementa juvenila.

| TheRealFantasy a răspuns:

Antisocial=impotriva socializarii
Asocial=care prefera sa nu socializeze

Depresie, anxietate, chestii d-astea. Nu-s mare lucru, cu cativa prieteni, familie si un scop in viata uiti de asa ceva.

Daca nu ai chef de nimic vezi si tu in alimentatia aia mai baga magneziu, vitamine, glucoza (fructe, legume, etc.).

De dormit noaptea ai doua solutii, daca nu merge niciuna esti extraterestru sau mincinos. Una ar fi sa depui efort zilnic, asta ca atunci cand te pui sa dormi corpul tau sa fie cu adevarat extenuat.
Alta ar fi sa bei un lapte cald, de preferat cu miere, evita mancarea grea cu 2 ore inainte de somn si de preferat ar fi sa nu dormi nemancat.

Apropos, ai cam multe probleme si o parte din ele cel putin cred ca le vezi si tu, dar daca nu incerci sa le rezolvi tu nu o sa o faca nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru TheRealFantasy):

Asocial

| Suki08 a răspuns:

Anxietate cu siguranta, consulta un psiholog te vei simti mai bine

| LoneGunman a răspuns:

Same storry, Te-ai gandit ca poate nu tu esti problema ci cei din jurul tau? traim intr-o societate infecta in care se favorizeaza incultura generala si curvenia

| anonim_4396 explică (pentru LoneGunman):

Am descoperit care era problema. De fapt, unde era problema. Mulțumesc!