| Andreea1095 a întrebat:

Nu am mai făcut niciodată un test de sarcina dar acum este nevoie și am o întrebare.Am citit pe internet ca cea mai buna urina este prima de dimineață.Mie mi-a venit sa urinez la ora 5 dimineața așa ca am colectat urina într -un recipient cu capac apoi m-am culcat la loc.Voi merge sa cumpăr testul și abia pe la ora 9-10 îl voi face.Mai este valabila acea urina dacă a stat 3-4 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Va trebui sa il faci maine. Urina trebuie sa fie proaspat recoltata. Intai cumperi testul si il faci in urmatoarea dimineata

| Violleta2022 a răspuns:

Arunca urina aia si fa testul, maine dimineata, cu prima urina!

| Freya1 a răspuns:

Ia un test de sarcina ce poti sa il faci in orce parte a zilei si nu are nimic

| Lioana a răspuns:

Probabil că nu. Fa doar mâine testul.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu prea conteaza daca este prima urina sau nu ca tu nu iti faci analize pentru infectii urinare asa ca poti face testul oricand vrei sau ca sa fii tu mai sigura dupa ce nu ai mai fost 4 ore la toaleta poti face testul de sarcina.

| Andreea1095 explică:

Mulțumesc.Am cumpărat un test barza tip stilou și îl voi face mâine dimineață.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea1095):

Poți să faci testul in orice parte a zilei!

| alyyyyy2018 a răspuns:

Nu contează la ce ora colectezi urina, important e să treacă mai mult timp de când nu ai urinat, că sa fie urina mai concentrata, astfel vei știi mai sigur dacă ești însărcinată sau nu. E bine sa ai și întârziere câteva zile 4-5 zile sau mai mult. Daca faci testul prea repede, chiar daca trec multe ore că nu ai urinat, testul îți poate da negativ, iar tu sa fii gravida. Deci daca faci testul prea repede și nu îți vine cm, după câteva zile, repeta testul.