| anonim_4396 a întrebat:

Nu am putut dormi toată noaptea din cauza gândurilor suicidale. Ar trebui să merg la un psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai o urgență, in sensul că această situație se repetp noapte de noapte, atunci ar fi potrivit să mergi la un psiholog imediat.
Un psihiatru poate să îți dea medicația potrivită, ca să susțină creierul.
Dacă nu este o urgență, atunci îți recomand cartea Robert l. Leahy, Invinge depresia. Se găsește în librării.
În privat, am un mesaj pentru tine.

| Andreeush a răspuns:

Dacă ai gânduri din astea da.
Poate te va ajuta.

| Emma30555 a răspuns:

Lucrurile nu vor merge mereu prost, o sa vina si vremuri bune. Trebuie sa vezi si frumusetea vietii. Tu esti o fata foarte profunda de aceea zic ca un pic de superficialitate nu strica, nu mai lua totul in serios, nu mai da importanta orcarui lucru, fii inteleapta si puternica, gaseste ti echilibrul de care ai nevoie. Mergi la psiholog, la biserica daca te ajuta, si incearca sa gasesti solutii

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Esti tanara, termini o facultate serioasa, deci esti si desteapta.
Care este pricina acestor ganduri? Cumva ca nu-ti gasesti locul in aceasta societate mizera?

Si da, ar trebui sa vizitezi un psiholog daca nu le poti da de cap singura acestor ganduri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa meditezi
Sa-ti observi gândurile farã sa te implici in ele sau sa le judeci

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă tu ești cea din poza, la cum arati as zice ca ai o viata perfecta. De unde gândirea astea

| gogu220 a răspuns:

Ar trebui sa mergi intr-o discoteca, un club, un bar, sa iti faci un grup de prieteni iar noaptea sa te gandesti la urmatoarea intalnire. Gaseste-ti o ocupatie care sa-ti faca placere si care sa-ti tina subconstientul ocupat.

| anonim_4396 explică (pentru gogu220):

"Ar trebui sa mergi intr-o discoteca, un club, un bar, sa iti faci un grup de prieteni iar noaptea sa te gandesti la urmatoarea intalnire"
Sper ca ai fost sarcastic cu ea aici. Ar trebui sa mearga la o plimbare in natura sa fie in uniune cu "Mama pãmânt" pentru ca scapa de gânduri negre, poate dã de aurolaci laughing

| Nyarlathotep a răspuns:

Devreme ce ai pus intrebarea asta, da, absolut.

| ThyDoom a răspuns:

Dacă simți că nu poți face față singură, și simți că nimeni din jurul tău nu te poate ajuta, atunci da.
Totuși, n-ar trebui să te desconsideri. Câteodată răspunsurile cele mai bune se află chiar în noi. Pentru că noi ne cunoaștem cel mai bine.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru ThyDoom):

Exact asta va face si daca se va duce la psiholog.
Psihologul doar o indruma, punandu-i intrebari si indrumand-o sa ia o anumita cale, raspunsurile gasindu-le singura.