| Mihaa22 a întrebat:

Buna
Deci săptămâna asta sunt schimbul 3, program 22-7. Ideea e ca toată saptamana am dormit super ok pe timp de zi, efectiv toată ziua zilnic și am fost fresh la munca, problema e ca azi nu am mai putut dormi, deloooc.

Efectiv am 24h de când sunt treaza și azi trebuie sa merg iar și nu stiu ce sa fac sa rezist, ce sa iau sa rezist doar noaptea asta.

Nici nu stiu de ce nu am putut sa dorm pe timp de zi ca toată săptămâna am fost ok și chiar îmi era somn când am ajuns acasa, totuși de câte ori am încercat sa închid ochii parca degeaba, și am încercat toate metodele, sa închid telefonul, sa fac intunericin dormitor, sa beau lapte cald, degeaba.

Ultima soluție rămasă ar fi sa incerc sa stau treaza prin metode externe dacă sa adorm n am putut, precizez ca mor de somn și îmi sunt umflați ochii de somn și nu mai pot și sa-i spun șefei ca nu vin din cauza oboselii e exclus pentru ca e foarte fixista și dacă nu ești pe moarte nu te lasă sa stai acasa laughing
A și nici medic de familie n am aici in oras.
Asa ca am nevoie de metode ca sa fiu treaza și Breaza pentru lucru intens in aceasta seara laughing)
Help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O cafea la plecare, si un energizant peste 2-3-4 ore.
Savurezi starea somnoroasa, ca nu e rea.
Nu te mai gandi ca n-ai dormit de 24h, gandeste-te ca vei dormi dimineata.
Iar atunci cand se intampla sa nu te ia somnul, fa-te confortabila in pat, si stai acolo. Nu te mai foi aiurea, nu te ridica pentru nimic (in afara de mers la baie). In felul asta iti odihnesti macar o parte din corp.
Am lucrat si eu in schimburi tampite, mai exact 12/24. Aveam nopti in care efectiv nu dormeam deloc. Dar stateam cuminte in pat, imi puneam ceva in casti, iar dimineata eram oarecum fresh, duceam toata ziua normal.

| Frank51 a răspuns:

Niște cafele și să te ții activă, adică să te miști. Depinde și ce muncești, dacă doar stai este mai greu, te ia somnul mai repede.

| helpforyou a răspuns:

Eu folosesc ness cu cola.
Dar posibil să fie prea tare pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am lucrat la paza 2 ani aproape, am renuntat pentru ca faceam jumate de luna numai de noapte, am slabit, mi se dereglase somnul, aveam palpitatii, nici ziua nici noaptea nu mai dormeam bine, ieseam dupa tura de noapte si bagam 1-3 ore de somn, ca organismul era praf.
Tu bagi pe luna 5 zile, te doare la savarina, nu e asa grav, nu te vaita.

| Mihaa22 explică (pentru anonim_4396):

N am venit sa ma laud cât lucrez sau sa ma vait, doar sa primesc niște idei de a sta treaza fără sa adorm in picioare, nu e concurs de cine a lucrat mai mult schimbul 3?‍♀️ oricum dacă o dai la presupus degeaba te anunț ca nu s doar 5 zile. Zi faina!

| Ilinca2005mau a răspuns:

Mai întai de toate, trebuie să nu te neglijezi în ceea ce privește igiena, mancarea. Corpul tău e într-o stare alertă și o să fie așa pană îi vei da un somnifer naturalistic- ceaiurile de somn sau somniferele pe bază de valeriană. Nu îți recomand silnox-ul, zolpidern, dormicum (care nu mai e deloc aproape pe piață), pentru că sunt foarte puternice și creează dependență. Ceaiurile de la Fares sunt foarte multe! Sper să meargă cat mai bine pentru organismul tău. Pe mine mă ajută cand sunt praf de obosită de la munca din fermă și nu pot dormi. Lectura mai relaxează mintea de asemenea! Succes!