| anonim_4396 a întrebat:

Nu credeam ca va voi intreba pe voi asa ceva, dar am ajuns si aici. De ceva timp simt cum uneori mi se inflameaza pieptul, simt o caldura incepand de la piept pana la gat, dar e doar inauntru. Si respir greu in acele momente. Nu e ceva permanent, insa totusi ma ingrijoreaza. Credeti ca ar putea fi astm? As vrea sa imi raspunda un medic daca se poate, sau cineva care sa aiba cunostinte cat de cat. Joi voi merge la medic, insa vreau sa stiu dinainte la ce sa ma astept

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Empathizer a răspuns:

Poate fi astm, dar nu e cu totul exclus sa fie o problema endocrina. Daca faci spirometria (teste de respiratie) la pneumologie, o sa afli daca e astm, iar investigatiile alergologice iti vor indica daca e astm alergic.

Daca specialistii vor exclude diagnosticul de astm, cauta-te la endocrinologie, poate e ceva cu tiroida sau paratiroidele.