| dansezpentrumine a întrebat:

Nu inteleg caloriile. Cum stiu cate calorii are un ou, un mar? Cum poti sti exact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru fiecare s-au facut experimente in laborator si pe baza lor s au intocmit tabele in care s-a notat cate kilocalorii au alimentele.
Cauta si pe google, mar calorii.
Difera de soi etc.

In laborator practic se da foc la aliment iar cu caldura obtinuta se incalzeste o cantitate de apa. Diferenta de temperatura castigata de apa este data de energia din alimente, astfel se obtine o conversie temperatura calorii si se calculeaza cate calorii a avut alimentul respectiv.
Daca e lichid, se deshidrateaza si se da foc ( intr-un dispozitiv numit calorimetru bomba)

Poti si tu acasa sa faci dar e greu pentru ca trebuie sa nu pierzi deloc din caldura generata in urma arderii, intreaga caldura trebuie sa o absoarba apa
De asemenea aprinderea alimentului trebuie sa genereze cat mai putina caldura, ca sa nu alterezi rezultatele.

Ce inseamna exact pentru tine?
Tot tu ai pus inttebarea aia cate calorii au 320 grame daca scrie 64kcal/100gr?

| dansezpentrumine explică (pentru anonim_4396):

Nu am pus nicio alta intrebare, eu de exemplu daca am o ciorba cum calculez cate calorii are
crying

| anonim_4396 a răspuns (pentru dansezpentrumine):

Calculezi pentru fiecare ingredient pus