| inflicted a întrebat:

Eu nu prea inteleg cu caloriile. Cum stiu cate calorii are un produs? Scrie pe el? Si ouale de exemplu cate calorii au? Am vazut pe un site ca un ou are 155 daca e fiert si 196 daca e prajit. De ce? Nu conteaza gramajul...? Daca oul este mic, tot 155 are? Daca includ pe langa ce mananc intr-o zi 2 oua fierte pot sa ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca oul este fiert - folosesti doar apa la fiert, iar apa nu are calorii.
Daca oul este prajit, prejeala insemna ca se face cu ulei sau grasime (untura, unt, margarina), deci aasdar atat uleiul cat si grasimea au calorii.
Un om mediu are 155 calorii, unul mic poate avea 140, unul mare 170 sau chiar mai mult.
Da, daca incluzi pe langa ceea ce manaci zilnic 2 oua te poti ingrasa, pentru ca aduci un aport extra de 300 calorii, asta in situatia in care sunt fierte, ca de-s prajite, sunt 400 de calorii.

Daca vrei sa mananci oua, poti elimina alte mancaruri, care per total, duc la 500 calorii pe masa, sau cat doresti tu sa fie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe toate alimentele ambalate scrie nr de calorii raportat la 100g.

Ouale prajite au mai multe calorii, logic, din cauza ca sunt prajite în ulei

| inflicted explică (pentru suntserios):

Pai da dar de unde stiu cate calorii are un ou uitandu-ma la el

| suntserios a răspuns (pentru inflicted):

Sunt pe net diverse site uri care au liste cu calorii pentru toate alimentele. Ex: https://calorii.oneden.com/

| Ineys a răspuns:

Caloriile se calculeaza in functie de gramaj. La alimente precum oua, fructe, legume, etc etc nu ai de unde sa le stii la fix. Poti doar sa stii ca 100g de oua au X calorii. Acum e logic, daca 100g de oua au X calorii, 150g de oua au Y calorii. Aplici o regula de 3 simpla si aflii cate calorii sunt acolo.

| Algo098 a răspuns:

Caloriile sau Kcaloriile mai exact indica cantitatea de energie inmagazinata intr-un aliment. Caloria = cantitatea de energie necesara ridicarii cu 1 grad a temperaturii unui gram de apa = 4, 185Jouli, de aceea se poate masura si in KJ. 1Kcal=4, 185KJ

100g de aliment are o anumita energie, sa zicem 200Kcal
Altul are 300Kcal/100g

Daca am consumat 100g din primul aliment si inca 100g din al 2-lea, am consumat in total 200kcal+300Kcal = 500Kcal.

Daca adaug la 100g din primul aliment 200g apa si consum 300g aliment, voi consuma 200Kcal, deoarece apa are 0 Kcalorii/100g

Oul prajit contine si ulei in cantitati mai mari sau mai mici. Uleiul are 900Kcal/100g si chiar in catntitati mici adauga oului calorii in plus.

De exemplu, daca consum 100g produs care e alcatuit 50% dintr-un produs cu 200kcal/100g si restul de produs cu 300kcal/100g, noul produs va avea 100kcal + 150kcal = 250kcal /100g

Ca sa aflu exact nr de calorii, trebuie sa iau in considerare tot ce am consumat. Ca sa aflu cate calorii are oul prajit e putin mai complicat. Cantaresc oul crud, aflu caloriile dupa greutate, cantaresc uleiul pus in tigaie. Uleiul se avapora mai greu si presupun ca a ramas dupa prajire, o parte in tigaie, o parte a intrat in ou. Cantaresc tigaia dupa prajire cu tot cu uleiul si oul prajit. Oul a mai scazut in greutate ca s-a evaporat apa, dar caloriile au ramas, deci pun caloriile oului crud si cantarit. Scot oul din tigaie si cantaresc tigaia cu uleiul ramas. Trebuie sa stiu cat cantareste tigaia goala, scad greutatea tigaii goale si obtin cantitatea de ulei ramas in tigaie. Scad din greutatea uleiului greutatea uleiului ramas in tigaie si obtin greutatea uleiului care s-a alaturat oului prajit, o inmultesc cu nr de cal pentru ulei si obtin caloriile uleiului alaturat oului. Adun caloriile oului cu cele ale uleiului alaturat oului si obtin caloriile oului prajit. Calculul fiind mai complicat, pot calcula apoi cat are 100g ou prajit si folosesc de fiecare data acea valoare si cantaresc doar oul prajit.

Ca sa nu iau in greutate, trebuie sa consum un nr de calorii cel mult egal cu nr de calorii necesare corpului in functie de activitatea zilnica. Daca am consumat mai multe calorii decat foloseste corpul, sunt sanse ca ce e in plus sa se transforme in rezerve care sa ne aduca un plus de greutate http://adinarusu.ro/tesutul-adipos-si-variatiile-greutatii-corporale/

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Oul are 196 de calorii prajit pentru ca se mai "lipeste" si uleiul de el, altfel nu-mi explic.
Si da, fiecare produs comestibil are scris pe ambalaj cate calorii are.

| elleelena852 a răspuns:

Scrie pe ambalaj cat gramaj are un ou. Cauti pe net oua calorii si intri pe site. Daca vrei iti pot lasa link dar sigur il gasesti. Acolo vezi calorii pentru un ou de nu stiu cate grame fiert.
Sau prajit.
Cand prajesti orice aliment, vei adauga calorii in plus. D-asta cand vrei sa slabesti se evita prajilile. Canf il fierbi nu adaugi ulei, nu nimic, doar apa, deci nu adaugi calorii in plus. Daca oul este mic, are mai putine grame( scrie pe ambalaj cat) si pe site introduci cate grame are oul tau, iar ei iti calculeaza cu exactitate care calorii are. Daca mananci 2 oua pe zi, nu neaparat ca te ingrasi dar adaugi calorii in plus. Acum depinde si ce mananci tu de obicei. De exemplu: o persoana mananca de dimineata cereale cu lapte, dupa un mar, dupa mancare gatita, iar un fruct si apoi 2 oua. Atunci nu se ingrasa pentru ca, ceea ce mananca el se afla in necesarul caloric( adica fiecare om poate manca pana la nu stiu cate calorii- de obicei 1000 pe zi, pentru ca atat arde metabolismul lui) si daca nu ai depasit acel necesar caloric nu te ingrasi, iar daca ai cu 200 mai putin decat necesarul caloric, slabesti. Dar daca o persoana mananca cartofi prajiti, carne prajita, bea cola, mananca cipsuri si ciocolata si apoi 2 oua, normal ca se îngrașă.
Bafta laughing