Întrebare recomandată | Alx_Stelii_1980 a întrebat:

Nu ma odihnesc dorm cate 10-12 chiar 14 ore si nu ma odihnesc ma scol obosit zici ca am dormit 1 h.De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teomari a răspuns:

Asta e problema ...dormi prea mult! Asta mi-a zis si mie medicul :,, Daca te culci la ora 23 si te trezesti la ora 12-13 pai esti obosita toata ziua''deci trezeste-te si tu pe la 7-8.Mananca un mar si dai batai!

Funda?:*:*

26 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la medic cat mai curand sa-ti indice analize de sange. Exista o gramada de boli care au in comun acest simptom, al oboselii cronice. Poate fi orice, de la o simpla avitaminoza, pana la o anemie sau chiar o hepatita.

| mgtow a răspuns:

Ai lipsa de calciu, sau esti anemic in cel mai rau caz. E vremea sa treci pe la medicul de familie.

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu conteaza durata somnului si calitatea lui! In principiu si 7 ore daca le ai dormite, te simti bine toata ziua! Iti recomand un ceai de tei si sa dormi minim 7-8 ore pe noapte! Ps cel mai bun somn e de la ora 22:00 - 00:00!

| BiuL a răspuns:

Pentru ca dormi prea mult laughing) orice somn care depaseste 10-11 ore te va face sa iti doresti sa dormi cat mai mult, te va face somnolent si fara vlaga, crede-ma iti spun din proprie experienta si am si citit chestia asta. Stii vorba aia, orice lucru in exces dauneaza! Cum zice cineva, incearca sa te bagi in pat inainte de ora 22 si nu dormi mai mult de 8 -9 ore. nu dormi dupa masa, nu cosuma mancare cu mai putin de 3 ore inainte de somn si incearca in timpul zile sa reduci consumul de cafea, ceai verde sau negru, cola, energizante sau alcool pentru ca te agita si nu ai somn odihnitor.

| Alx_Stelii_1980 explică (pentru BiuL):

Nu dorm prea mult chestia asta o am de o luna am incercat doar cu 8 ore de somn nimic..am vorbit cu un doctor mi-a recomandat calciu si spirulina apoi inca ceva ce nu mai stiu in fine multumesc de sfaturi sanatate!

| BiuL a răspuns (pentru Alx_Stelii_1980):

Cum nu dormi prea mult, 11 - 14 ore e ft mult
s-ar putea sa ai unele probleme de sanatate, anemie sau ceva cu ficatul sau depresie
daca nu-ti trece cu ce ti-a recomandat medicul fa-ti niste analize, in primul rand de sange
totusi eu raman la parerea mea, orice somn ce depaseste 10 ore e prea mult : http://www.csid.ro/health/prea-mult-somn-ne-imbolnaveste-5167833/
http://www.ziare.com/......ie-1005241

| mixxjim a răspuns:

Mergi la medic sa-ti faci niste analize, poate fi si sistemul imunitar slabit, poate fi si de la ficat, ficatul da stare de oboseala si somnolenta daca are probleme. esti demult asa? sa nu fie chiar vreo hepatita, deci mergi neaparat la medic

| michelia a răspuns:

Ai probleme ori cu tiroida ( daca te-ai si ingrasat in ultimul timp), ori cu ficatul, care e afectat. Fa-ti analize!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun somn e pana in ora 00:00. poti sa dormi si 12 ore daca te bagi la somn de la ore 00:00. Crede-ma, am experimentat faza asta pe pielea mea

| Vladuthz a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica ma culc pe la 21, 22 si dorm pana la 00?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Vladuthz):

NUUU! Nu asta voiam sa spun. Dormi normal, 7-8 ore sau cam asa ceva.Dar sa te bagi la somn de pe la 21-22 macar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija la alimentatie, sau poate trebuie sa schimbi anturajul in care te afli. poate fi si problema in plictiseala de la ore(daca inveti), stress.

| CryChristiAN a răspuns:

Salut. Crede-ma ca mi s-a intamplat exact ce ti s-a intamplat si tie. E vorba ca ori in urma cu ceva timp ai facut un mic atac de panica ducand la anxietate, ori esti anxietetic. Ar mai putea fi si sedentarismul sau lipsa de vitamine.Asta s-a intamplat la 14 ani, acum am 15big grin
Sa stii ca vitamina P si magneziul ( il gasesti la farmacie) reduc oboseala excesiva. Vitamina P o gasesti si in miere salbatica in special.
Bine, ti-ar fi indicat si calciul ionic si fosforul in special.
Eu am scapat, cu ajutorul Domnului, astfel:
- am mancat foarte multe legume si fructe;
-am dormit vreo 7 zile, dar neincetat am stat in pat si pana la urma am observat ca oboseala a scazut
-e bine sa te rogi si la Dumnezeu

Atentie! Aceasta oboseala poate fi de-asemenea si un simptom al anemiei.
De-asemenea poti fi bolnav si cu ficatul.
Un alt motiv ar fi faptul ca poate intervalul tau de somn nu este cel potrivit. Am auzitpe multi ca cei care se culca dupa ora 10 nu mai dorm bine sau poate ca nici nu-i ma ia somnul.
EU te-am ajutat, de fapt ti-am dat cateva sfaturi pentru a trece peste
O seara buna! Sanatate.

| Chio9 a răspuns:

Frate, eu cand ma intorc noapte din oras si dorm cate 5-6 ore, ma simt excelent odihnit, in forma de orice.

Cand ma culc de pe la 10 seara pana pe la 10 a 2-a zi, ma simt exagerat de obosit si fara chef de nimic.
Cu gandul doar sa vina seara si sa ma culc iar.

Deci dormi mai putin si fa miscare.

| Funions a răspuns:

Se spune ca o ora de somn prinsa inainte de miezul noptii face cat toata noaptea.Incearca totusi sa te pui la somn pana in 11, sa mananci cu cel putin 3 ore inainte de a merge la culcare si sa lasi stresul de-oparte.Stresul ne influenteaza foarte mult somnul si nu ne permite odihna suficienta, dandu-ne senzatia ca desi dormim mult parca ne trezim tot epuizati.
Sper ca te-am ajutat, daca nu merge incearca sa consulti un doctorhappy
Multa sanatate!

| my23ro a răspuns:

Incearca sa dormi mai putin.
Cu cat dormi mai multe ore cu atat mai obosit te vei trezi.

| aLL3xandra97 a răspuns:

Pentru că dormi prea mult de asta de scoli obosit. Incearcă sa dormi câte 7-8 și ai să vezi cum te vei trezi odihnit. Prea mult somn face rău! Baftăăăă! happy

| alexhardy a răspuns:

Problema ta este ca Dormi prea mult. Incearca o perioada un program de dormit de maxim 4 ore pe zi. Eu daca dorm mai mult de 3-4 ore pe zi, ma simt super obosit.

| yubyta123 a răspuns:

Cu cat dormi mai mult cu atat te trezesti mai obosit

| Tiby49 a răspuns:

Esti ca toti ceilalti laughing

| Alx_Stelii_1980 explică:

Ma bag la somn de la 22:00 ma scol la 10 dimineata si sunt obosit ma culc la 20:00 si ma trezesc la 8 si sunt obosit!

| Mariab94 a răspuns:

Si somnul poate sa te oboseasaca inainte de a vizita un medic de familie incearca ca in fiecare seara inainte de culcare sa faci o plimbare in aer liber si sa nu dormi mai mult de 9 ore... aa ora de culcare sa fie 22big grin

| info9993 a răspuns:

Dormi pana la ora 00:00 citeste mai desfasurat: http://infopages.md/cite-ore-trebuie-sa-dormi/

| Danaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Du-te neaparat la doctor si fa-ti analize

| HVManamaria a răspuns:

E bine ca dormi.eu nu reusesc sa adorm si stau si plang pt.ca nu mi se lipersc ochi sa adorm si adoua zi ma duc la munca si acolo mi se face un somn. cred ca e ceva ineregula cu patul meu.