| curiosul122 a întrebat:

Nu mai supoort! Am mancat niste seminte si mi-a ramas o coaja in gat si de fiecare data cand inghit se simte foarte tare! Am baut o gramada de apa, am mancat paine si o banana, nu stiu ce sa mai fac! E insuportabil, am facut si gargara nu se duce!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Zosima123 a răspuns:

Of. îmi pare rău... Teoretic după toate câte ai incerca ar fi trebuit să se ducă...
Oare daca ai mai încerca? Sau poate, în cel mai rău caz, sa vomiți?! sad

| Speranta12 a răspuns:

Miere, smantana, iaurt sau ceva mai cremos

| morfeo a răspuns:

De ce mananci cu coji?

| curiosul122 explică (pentru morfeo):

Nu a fost cu intentie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur te-a zgâriat în drumul spre stomac. Încearcă sa înghiți cât mai puțin posibil, și în câteva zile o sa treacă.
Cheers!

| cristimihailov a răspuns:

Poate te-a zgariat si d-aia simti asa. Baga-te la culcare.

| Anothergirl22 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa consumi multe lichide, ai putea incerca sa bei ulei (pentru că îți poate muta coaja de semință și provoacă greață, deci poate vomiți și o îndepărtezi așa) Daca nu funcționează, e foarte important să tușești. Inspiri lent și tușești puternic! Daca ai pe cineva în apropiere, roagă să-ți aplice 5 lovituri interscapulovertebrale, in timp ce tu stai in picioare, aplecată in față

| Anothergirl22 a răspuns (pentru Anothergirl22):

Atâta timp cât nu-ți este blocată calea respiratorie și ai doar o obstrucție la nivelul esofagului, nu e considerată o urgență medicală. Încearcă de asemenea sa bei apa minerală, suc acidulat sau pastile din acelea efervescente, dizolvate în apă

| alecsawng01 a răspuns (pentru Anothergirl22):

Doamne fereste, auzi acolo, sa bea ulei laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu poti sa o scoti mancand, incearca sa iti bagi un deget pe gat si sa vomiti.

| Anothergirl22 a răspuns (pentru alecsawng01):

Da. am asistat la un astfel de caz cu ambulanța. Doar că pacientul se innecase cu o bucățică de jumară. Primul lucru pe care l-a făcut și doctorița după examinare a fost să ceară asistentelor (eram într-un spital, lângă sediul ambulanței) sa aducă un pahar de ulei și unul de apă, in timp ce-l încuraja pe pacient sa tușească

| Anothergirl22 a răspuns (pentru Anothergirl22):

Ca voluntar pe ambulanță*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te adresezi unui medic la un cabinet ORL.
O actiune calmanta în cazul durerilor de gat este mierea, încearc-o.

| Cksihja a răspuns:

Poți forța o regurgitare mâncând bucăți mai mari de alimente adică înghiți câteva bucăți de pâine, acidul care însoțește regurgitarea ar trebui să topească coaja.

| Sofer a răspuns:

Poate te a iritat și simți ca e acolo. În 1 2 zile se duce.