| Crisstinuuta a întrebat:

Nu mai suport...Care este probailitatea sa ete ingrasi mai mult de 1 kg de pe o zi pe alta?! Am mancat asa
Dimi: prajitura: (ceva cu cireste) nu a fost foarte dulce, am manca destul
Caise
1Croisant cu ciocolata
O felie mai mica de paine decat jumatatea mea de palma cu paole frecata
iar seara mamaliga, si doar cateva linguri din cea cu branza cu salata.
Mentionez ca am facut 22 de km de mers cu bicicleta+ dansuri+ joaca( fugit..de-a prinselea.) Am slabit si acum am ingras dublu...nu mai suport, de pe o zi pe alta. ajutati-ma, mai mult sport nu pot sa fac, stiu am mancat destule dulciuri, dar asta nu se intampla zi de zi.crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te infometezi si de aceea este absolut normal sa iei mult in greutate orice ai manca. Ai avut o pauza foarte mare de mancare, timp in care ti-a fost foame, deci organismul a intrat pe metabolism de inanitie si a acumulat tot, mai ales glucidele. cand ai facut efort, dupa dulciuri si fara mancare de buna calitate, organismul a folosit proteine musculare (si a consumat putin) si a depozitat tot ce ai mancat sub forma de grasime).
Fiindca majoritatea lumii tinde sa fie extrem de ignoranta in ceea ce priveste dietele, se recomanda sa tii diete gandite de medic, nu dupa ureche. Daca insisti sa o tii dupa tine, atunci du-te la biblioteca, citeste carti de nutritie, fa-ti conspecte si dupa ce intelegi bine de tot despre ce este vorba (trebuie sa citesti macar 1000 de pagini), fa-ti dieta.
Regulile de inceput sunt simple: 5 mese pe zi, multe proteine de buna calitate (lactate, carne slaba fiarta), multe fructe si legume, fara dulciuri, cat mai putina paine, nu te infometezi niciodata, nu ai variatii de la o zi la alta (azi mananci dulciuri, apoi 3 zile de infometezi, apoi iar mananci dulciuri). Te tii de dieta, mananci ce trebuie, nu faci deloc reducere la carne, lactate, fructe si legume in favoarea alimentelor de proasta calitate (dulciuri). Ai grija ca masa de seara sa fie mai redusa cantitativ, iar micul dejul si pranzul ceva mai bogate.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie de la altceva!
Oricum du-te la doctor el te poate ajuta!
Dupa ce ai slabit, bineinteles trebuie sa iti mentii acelasi ritm ca si in timpul in care ai slabit!
Aproape aceleasi mancaruri, nu chair chair la fel!
Sper ca te-am ajutat!:*
Funda?:*