| anonim_4396 a întrebat:

Nu mananc mai nimic si totusi ma ingras. Ajutor de la ce este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai nimicul asta depinde cate calorii are, depinde de metabolism, afectiuni ale tiroidei, ansietate si ar mai fi o multime de cauze.incearca sa mananci cat mai multe salate ca prim fel, mananca o farfurie plina de salata si dupa aceea daca mai poti treci si la felul doi, evita dulciurile, evita INDULCITORII sunt foarte periculosi, mai bine folosesti zahar decat indulcitori, evita painea alba, grasimile si produsele de panificatie, sucurile tip cola, fanta e. t. c. care dealtfel dau si dependenta.nu exista o dieta care nu are efecte secundare si care sa nu iti dea metabolismul peste cap. fa multa miscare, mananci diversificat si ma repet-foarte multa miscare, si zic miscare pentru ca sunt persoane care nu pot practica sport pentru ca au diferite afectiuni sau care nu persevereaza sau nu au vointa, plimbari lungi zilnic, prin parcuri, clatindu-ti ochii in vitrine sau la taifas "plimbaret" cu amicele-amicii

4 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Ceva hormonal probabil. Mergi la un doctor, fa-ti analizele si apoi urmeaza un tratament, sau vezi un nutritionist.

| mariazet45 a răspuns:

Posibil si pentru ca nu mananci exista tendintaorganismului de a-si face depozite, ar fi bine totusi sa consulti un endocrinolog, s-ar putea sa fie ceva in neregula la glanda tiroida iti va da un chiar daca nu e asa te va indruma unde trebuie, ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la un endocrinolog...

| andrada_8748 a răspuns:

Te ingrasi pentru ca nu maninci mai nimic si probabil ca nici nu faci miscare si nici nu bei lichide.Asa am patit si eu: credeam ca daca fac foamea o sa slabesc.TOTAL GRESIT.
Trebuie sa maninci trei mese principale pe zi (micul dejun este f important) si doua gustari care sa contina fructe.Meniul trebuie sa fie compus din salate, fripturi la gratar (peste, pui, vita), ciorbe, cereale, lapte, brinza, oua etc. Bei 2 l de apa (nu sucuri acidulate, nu apa minerala) si faci miscare. Dar totusi ar trebuie sa consulti si un medic poate cauza e alta.