| anonim_4396 a întrebat:

Nu mi.a venit ciclul o luna si am avut parte de atingere sexuala trebuie sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca,,atingere sexuala,, inseamna ceea ce cred eu, si daca ai avut pana acum un ciclu regulat, ar trebui sa te ingrijorezi.Dar pentru siguranta, fa un test sau un control.

| pisicel12 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Nu am avut un ciclu regulat doua luni la rand mi-a venit de 27 apoi s-a dereglat... acum sunt si putin racita si ma dor sanii si burta de 2zile...

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

"Atingerea" cu penetrare sau fara? Daca este cu, atunci sigur ca trebuie sa te ingrijorezi, este o probabilitate de minim 30% sa fii insarcinata. Daca a fost fara, atunci probabilitatea asta este aproape nula, trebuia ca samanta sa fi ajuns foarte pe aproape si inotatorii foarte buni ca sa se intample asa ceva, dar ar trebui sa fii ingrijorata pana nu afli de ce ti-a intarziat, poate fi o conditie medicala sensibila, o infectie, dezechilibru hormonal, etc.

| pisicel12 a răspuns (pentru Zenithf):

Multumesc big grin dar numai trebuie sa-mi fac griji

| Zenithf a răspuns (pentru pisicel12):

Grijile de dinainte sunt mai bune decat cele de dupa. Daca nu sunteti pregatiti sa fiti parinti, protejati-va bine.

| fabiola a răspuns:

Un test de sarcina iti raspunde la intrebare!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-am înţeles ce înseamnă ( ce vrei să spui prin ) "am avut parte de atingere sexuala"!

NU rămâi însărcinată decât dacă te penetrează ( îşi introduce penisul în vaginul tău ) şi dacă ejaculează în tine!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Ai făcut sex, ești gravidă, nu ai făxut sex ai o dereglare hormonală.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu ai spus cati ani ai si cat de,,regulat'' este ciclul tau. Daca esti in primii ani de ciclu, atunci e foarte probabil sa fie normal.
Daca zici ca ai avut,, atingere sexual'' asta insemnand contact sexual neprotejat, atunci ar fi cazul sa vorbesti cu parintii tai, sa-ti faci un test de sarcina si sa mergeti impreuna la medic.

| pisicel12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ciclul meu a fost reclat 2 luni apoi sa dereglat..sunt in primii 2 ani de ciclu..nush sunt si racita ma dor si sanii dar si burta de 2 zile.sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Adică ai avut parte de contact sexual neprotejat!
Trebuie să faci un test de sarcină şi vezi.
BAGĂ LA CAP, întotdeauna faci sex cu prezervativ, niciodată n-o mai faci fără!
Te pup!