| InVPent a întrebat:

Nu pot manca desi, de la stomac, simt ca imi este foame. Pur si simplu gura mea refuza sa manance. Banuiesc ca nu este anorexie pentru ca vreau sa iau in greutate. Nu am probleme sau insecuritati legate de greutatea corporala.
Pur si simplu, chiar daca stomacul imi cere de mancare, gura mea mesteca greu si fara pofta, inghit la fel.
Am fost la un medic acum ceva timp, am primit un regim alimentar, un tratament (nu mai retin numele pastilelor si a siropului) si diagnosticul de anorexie. Nu au ajutat nici pastilele, nici dieta, nici diagnosticul de anorexie (pentru ca nu este cazul de anorexie, cel putin nu de anorexia despre care am citit eu).
As fi recunoscator daca mi-ar oferi cineva o idee despre ce se intampla cu mine sau mi-ar oferi o idee despre ce probleme de sanatate ar putea cauza asta... Recomandarile de analize sunt binevenite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| poreclaciupercutademica a răspuns:

Buna! si eu patesc acelasi lucru din cauza stresului. singura mea modalitate este sa mananc ciorbe, cele care imi plac si cam ce contine un sendvis, insa mi le intind pe farfurie, rosii, masline, castraveti, cascaval, sunca presata, ori muschi, prosciutto, porchetta, etc., paine, clar, si alte ingrediente. nu mananc prea mult, ci pana cand simt ca nu mai vreau, chiar uneori mananc cate o felie din fiecare, dar totusi suficient incat sa stiu ca am mancat ceva… plus dulce mereu imi cumpar, poate imi vine pofta: ciocolata, oreo, inghetata, etc. am o intrebare pentru tine: treci printr-o perioada grea?

| InVPent explică (pentru poreclaciupercutademica):

Multumesc mult pentru raspuns! E posibil sa ma fii stresat prea mult in ultima perioada fara sa imi dau seama. Ar putea sa fie stresul de vina. Nu pot sa spun ca inainte mancam prea mult, dar nici nu stateam o zi fara sa pot manca, lucru care acum se intampla. Multumesc foarte mult pentru raspuns!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te cotrazici singur in text, ba spui ca "...banuiesc ca nu este anorexie" dar totodata spui ca medicul ti-a pus diagnosticul de anorexie, ceea ce tind sa cred ca este intr-adevar anorexie, fiindca absolut tot comportamentul si mentalitatea ta, confirma anorexia.

Te sfatuiesc la modul cel mai serios sa-ti impui sa mananci, fiindca nu te astepta o viata fericita si frumoasa daca continui asa, ci o moarte lenta si sigura, prin infometare.

De ce te intrebi ce se intampla cu tine, odata ce medicul ti-a confirmat deja ca ESTI ANOREXIC?
Ia te rog in serios diagnosticul si pune mana sa mananci, chiar daca nu ai chef, fiindca mori!

| InVPent explică (pentru Violleta2022):

Din cate am citit eu despre anorexie, este frica de kilograme in plus, ceea ce nu este cazul la mine. De asta sunt confuz si resping diagnosticul de anorexie. Vreau sa iau in greutate. De asta am specificat si in intrebare ca nu am vreo problema in a ma ingrasa. Multumesc pentru raspuns!

| doctorandus a răspuns:

Mergi la psihiatru. Vorbesc serios: se poate muri din asta!

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Alte cauze pot fi distrofie musculara, cheag de sange la creier, atrofia nervilor, etc.

| InVPent explică (pentru doctorandus):

O idee buna. Iti multumesc!

| PucioasaVasilica a răspuns:

Salut, imi pare rau, dar cred ca s-ar putea sa suferi de PNEUMONOULTRAMICROSCOPICSILICOVOLCANICONIOZA!

| InVPent explică (pentru PucioasaVasilica):

Multumesc pentru raspunsul troll.
Data viitoare gandeste-te ca e o sectiune unde oamenii au nevoie de lamurire si ajutor in legatura cu sanatatea lor, nu una in care sa vii sa le pierzi tu timpul cu raspunsuri imbecile.