| Anonim6666644 a întrebat:

Nu pot sa dorm.Dorm foarte greu in vacanta nu pot sa dorm deloc adorm pe la 4 5 dimineata si ma trezesc la 10 dimineata.In timpul scoli ma trezesc la 6 30 incerc sa ma culc la 11 12 si adorm pe la 1 si ma trezesc de vreo 3-4 ori pe noapte fara sa visez sau ceva, ma trezesc pur si simplu.Somniferele m-ar ajuta sa dorm mai bine? Am 16 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Nu stiu ce sa zic in legatura cu somniferele, adica poti deveni dependent de ele. Stiu ca am luat si eu ca aveam probleme de genul si in fiecare seara simteam nevoia sa le iau, pentru ca altfel nu adormeam.
Incearca sa bei putin lapte cald, si desi nu poti sa adormi macar stai in pat. Odata si odata tot adormi.

| Adixuuu a răspuns:

Somniferele sunt prea...nu stiu cum sa zic.Ai 16 ani, nu ai nevoie de somnifere.
Eu iti recomand sa intrebi la plafar de un ceai care te linisteste(ala de tei era bun).Sau daca vrei medicamente eu ti-as recomanda Sedatif PC, e cu extract de valeriana(o planta cu proprietate de un usor somnifer) e din plante si nu iti face niciun rau.
Lasa somniferele si mai bien apeleaza la ceva naturist.Somniferele provoaca dependenta, si nu cred ca vrei sa fii dependent de somnifere de la 16 ani