| anonim1941331 a întrebat:

Am 15 ani si de cam 3 zile nu pot adormi deloc seara... Adica incerc sa ma culc pe la ora 2 noaptea dar nu adorm deloc oricat as incerca, adorm abia in jur de ora 8 dimineata si dorm 3 ore si ma trezesc... De la ce poate fi? Poate fi din cauza pubertatii sau ceva?

Răspuns Câştigător
| AnotherGirl a răspuns:

Hello! Văd pe aici că lumea îți propune să te pui la somn la 22-23. Amândoi știm că asta nu se poate. laughing

Creierul adolescenților nu poate adormi la aceeași oră la care adoarme creierul unui adult. Pur și simplu ritmul circadian este decalat și melatonina este secretată mult mai târziu. Peste vreo 10 ani vei muri de somn la ora 23, dar până atunci mai este.

Încearcă totuși să nu mai stai pe telefon/tabletă/la laptop/la tv cam cu două ore înainte de somn. Dacă adormi la 2 dimineața, pe la 23-00 închide tot și ocupă-te cu altceva. Citește o carte, de exemplu.

Also, poate treci printr-o perioadă stresantă sau te supără ceva.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Incearca sa te culci pe la 22, 00. Primele seri va fi mai greu dar te vei obisnui.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Problema e ca incerci sa te culci la 2 noaptea. Somnul tau este dat peste cap de acest lucru. Ai nevoie sa te culci mult mai devreme. Incearca pe la 11, maxim 12 noaptea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut si eu prin perioade asemanatoare. Eu am renuntat la telefon cu o ora-doua inainte de culcare si ma uitam la televizor/citeam o carte si mi-am schimbat treptat orele de somn. In prima seara, sa zicem, ma culcam la 4, urmatoarea la 3:30 si tot asa!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy*