| OfflineOk a întrebat:

Nu pot sa dorm noaptea, dar sunt obosita, de ce oare? ce trebuie sa fac ca sa adorm mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iraida_7923 a răspuns:

Buna Iulyyyy! am trecut si eu prin asta, de fapt e problema numarul unu in ziua de azi, uite ce trebuie sa faci:stabileste o ora de culcare seara; de preferat inate de 12 si una de trezire bun, bea neaparata inainte de somn un ceai de paducel e cel mai bun si mai calmant, nu vei avea nici cosmaruri nimic de genul, chiar si cateva guri de ceapa inainte de somn e ideala, incearca sa evitzi privitul la televisor inainte de somn, sti ca nu e indicat sa ai televizor in camera si in sufragerie sau unde vrei sa-l tii, in camera de odihna trebuie sa ai un pat si atata, in momentul cand intri in dormitor, lasa grijile in urma si gandeste-te la ceva frumos, care sa te bine dispuna. Bun ce sa nu mananci:clar fara ciocolata, te agita si nu o s amai dormi deloc, far cola sau alte sucuri cu cofeina, sau zahar mult, mananca su cel putin 3 4 ore inainte de somn. daca faci asa te asigur ca vei dormi ca un pui. Sper sa te simti bine si sa reusesti! 1

3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Mama imi spunea demult asta:de obosita ce-am fost nu am putut dormi.Nu o intelegeam.Astazi mai patesc si eu asa. Fa o baie calda in care ai pus sare de mare grunjoasa peste care ai picurat ulei de pin. Bea un ceai fierbinte de tei si paducel indulcit cu miere!

| MikiLovee a răspuns:

E foarte simplu iuly daca ai pierdut noptile oboseala se acumuleaza si devii surmenata eu zic sa incerci sa mergi la inot si sa incerci sa dormi noaptea nu mai sta si pierde timpul pentru ca somnul de ziua cu cel de noapte nu se compara. Si inca ceva daca asculti muzica la casti incearca sa mai renunti la ele la fel si cu calculatorul si asta poate fi o problema ...mai redu din orele petrecute in fata calculatorului. Sper sa fi oki big hug si ca ti-am fost de folos.

| puiu18 a răspuns:

Sa bei o cana de lapte cu miere si sa nu te mai gandesti la problemele ce le aiwinking