| rihanna7865 a întrebat:

de ce nu pot sa dorm? sunt foarte obosita si nu am dormit cam deloc noaptea si imi pica ochii in gura dar cand ma pun sa dorm nu pot doar stau asa cu ochii inchisi si nu pot sa adorm... de ce? ce sa fac?

3 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Încearcă să faci o baie caldă şi după pune-te la somn.

Somn uşor.

| pietrean a răspuns:

Din cauza faptului ca esti foarte obosita, dormi agitat si organismul nu se poate odihni!
Nu mai manca seara si mai ales dupa orele 19-20, produse care se digera greu, nu bea bauturi carbo-gazoase sau care contin cofeina, nu manca fructe seara, inainte de culcare, deoarece fermenteaza si te baloneaza.Nu te mai uita la televizor, la filme de groaza sau pana tarziu.Culca-te pe la ora 22, cu draperiile trase,sa fie intuneric si liniste.
Bea ceai de tei,sunatoare si mai sigur de valeriana(calmant,usor somnifer).Nu te sfatuiesc cu pastile,ca pot deveni obisnuinta si apoi distrug si ficatul. Daca totusi esti foarte stresat,obosit, mergi la medicul de familie si o sa-ti recomande un calmant sau somnifer(doar cu reteta) in functie de ce probleme ai.
Ai putea sa incerci, cu SEDATIF(fara reteta, de la farmacie).Si evita, cat se poate STRESUL!

| MyNameIsAna a răspuns:

Esti stresata... du-te la odihna, la sauna si iti vei revenea