| Papushicafrumusicakiller a întrebat:

Nu imi este somn niciodata! Oricat de obosita as fi nu pot sa dorm,am stat treaza o noaptea, fara sa ma culc a doua zi, si tot nu imi era somn.Ce sa fac ca sa adorm?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate esti stresata? De obicei stresul are efectul asta asupra organismul.
Sau bei cafea? Eventual la ore tarzii si in catitati maricele?

| Violleta2022 a răspuns:

Sa nu mai bei cafea sau sucuri energizante dupa ora 12 ziua, sa nu manaci seara dupa ora 6, sa nu stai la TV sau pe computer cu 2 ore inainte de culcare si sa bei o cana de lapte caldut, inainte de culcare.

| vocea a răspuns:

Te sfatuiesc sa bei o cana cu late cald inainte sa te bagi la somn si nu mai consuma cofeina sau cola.

| Miss25JK a răspuns:

Se spune ca cei care nu pot adormi la fel de repede ca ceilalti sunt genii! Eu am aceeasi problema ca si tine, imi este foarte greu sa adorm, indiferent cat de epuizata as fi! Sigur nu treci printr-o perioada stresanta? Sigur nu te macina ceva? Ai incercat ceaiuri naturiste de la plafar inainte de ora de culcare? Incearca sa te gandesti la ceea ce ai de facut in urmatoarea zi / saptamana/ luna, imagineaza-ti lucruri frumoase chiar si de domeniul SF - ului, incat sa iti oboseaza creierul si sa isi mai incetineasca din activitate iar in acest fel sa poti adormi. Toate cele bune.