| danidni a întrebat:

Nu pot să dorm, nu pot sa ma odihnesc cum trebuie! Cam de un an tot mi se întâmplă asta! Sunt multe dăți când îmi lacrimeaza ochii de somn și când vine vremea sa ma culc poate ca abia adorm sau daca e sa adorm ma trezesc mult prea devreme, nu reusesc sa dorm mai mult de 7 ore pe noapte si 7 ore e mult spus. Si nu e ca nu aș fi obosit ca învăț cateva ore bune, înainte faceam si antrenament, dar acum m-am lăsat de sport, mai faceam si treaba că îi ajutam pe parinti si multe altele, deci nu am cum sa nu fiu obosit. Am încercat si magneziu, cred ca am luat cel putin 3 luni la rând, am mai luat pauza si acum iar am luat. Deci chiar nu stiu ce sa fac în privinta asta ca timp am avut mereu sa ma odihnesc, dar stateam în pat degeaba că nu puteam să dorm. Acum sunt clasa a 12-a si devine enervant ca am foarte mult de învățat si sunt veșnic obosit. Va rog, dati-mi un sfat! Dau fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cauzele insomniei pot fi multiple: depresia; anxietatea; sindromul de stres posttraumatic; tulburarea bipolara; schizofrenia; angina; insuficienta cardiaca; astmul; maladia Alzheimer; boala Parkinson; problemele musculare sau articulare; prostata marita; sforaitul; sindromul de apnee in somn; durerea cronica sau de la diferite medicamente.
Poti sa citesti aici mai multe: https://www.drmax.ro/insomnie-cauze-tratament-complicatii-si-preventie

Poti sa mergi la un medic pentru un control adecvat sau poti sa incerci anumite tratamente naturiste.
Aici zice ca, inainte de somn ar trebui sa eviti:
ciocolata; bauturile care contin cofeina cum ar fi cafeaua, ceaiul negru sau sucurile carbogazoase ce contin cofeina. Consumata in exces, cofeina este un stimulant si poate cauza insomnie; branzeturile; alcoolul; alimentele picante sau condimentate; zaharul si carbohidratii; prajiturile cu cacao; alimentele fermentate, afumate si cu culturi de bacterii; alimentele greu de digerat precum varza, broccoli, castraveti, fasole boabe si usturoi care pot provoca gaze intestinale; carnea rosie, procesata sau afumata, tocaturile; alimentele dulci care cresc glicemia, care consumate tarziu sau in timpul noptii, pot contribui la un somn neregulat. (https://www.paradisulverde.com/......insomniei/ )

Sau poti sa citesti aici la secitunea de "tratament" o multime de sfaturi pentru un somn odihnitor: https://www.reginamaria.ro/......mi-din-nou

Sau poti sa bei inainte de culcare niste ceai de tei, musetel sau lavanda.
Pe langa asta sa te asiguri ca stingi toate luminile cu cat mai mult timp inainte de somn (minim 30) si sa nu te uiti intr-un ecran sau ceva de genul (telefon). Pe langa asta, atunci cand te uiti noaptea (in special) intr-un ecran, sa te asiguri ca in spatele acestuia mai este o sursa de lumina de intensitate redusa.

Sanatate si numai bine!

7 răspunsuri:
| Dana2103 a răspuns:

Mergi la un psihiatru. Ai tulburari de somn

| NoisyLight a răspuns:

Trebuie să faci o vizită medicală la un specialist în medicina somnului, adică la un somnolog.

| Dana2103 a răspuns (pentru NoisyLight):

Psihiatru

| NoisyLight a răspuns (pentru Dana2103):

Ce-i cu el?

| Dana2103 a răspuns (pentru NoisyLight):

N am auzit de rezidentiat in somnologie

| NoisyLight a răspuns (pentru Dana2103):

Este o specializare.
https://www.srp.ro/Somnologie/despre.aspx

| RavenNymph a răspuns:

Și eu am avut problema asta acum câțiva ani și m-a ajutat mult să ascult muzică sau să mă uit la un film/să citesc o carte înainte să mă pun la somn. Practic îmi eliberam mintea de orice s-a întâmplat în ziua respectivă, de orice grijă și stres și mă relaxam mult mai ușor. Îmi imaginez că unul dintre motive este stresul, având în vedere că ești în clasa a 12a și că trecem prin pandemie. Încearcă să faci sport în continuare, mănâncă mai sănătos dacă ai cum și cu minim 3-4 ore înainte de culcare, iar dacă tot nu reușesti să te odihnești, neapărat să consulți un medic. Sper să fie totul ok și să te simți mai bine. Multă sănătate și ai grijă de tine.