| anonim_4396 a întrebat:

Nu reușesc sa scap de nici un fel de anxietate și depresie, ce ar trebui sa fac? Menționez ca tratamentul e frecție de picior de lemn ca și cum nu ar fi.
Ar putea da unele boli tiroidiene anxietate si depresie severa? Menționez ca depresia o am de ani buni. Ar fi mai util un psiholog sau cum sa fac sa scap de anxietate? Cred ca e anxietate sociala. Uneori tremur când ies afara și vad oameni și nu prea reușesc sa le controlez deci e serioasa anxietatea. Știu ca socializarea ajuta da na eu am o depresie horror și nu am nici motivație sunt aproape mereu trist și supărat, iar anxietatea o am când ies din casa, când vad oameni ma ia cu tremurul dar e nejustificat nici măcar nu ma gândesc la ceva anume.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai nevoie de multa psihoterapie.

14 răspunsuri:
| Dana1999 a răspuns:

Ce tratament iei? Cele din plante sunt frectie de picior, intr adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dana1999):

Iau cipralex și xanax cam de 2 luni și ceva le iau. Nu ma complic cu alea ca știu ca nu au nici un efect.
Nu simt nici o ameliorare nimic.
Depresia o am din cauza lipsei relațiilor interumane și anxietatea cred ca de la niște șocuri emoționale. Depresia o am de mulți ani.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Cipralex iti scade libidoul, Asta e rolul lui la cei depresivi iar xanax iti ia panica pe care o simți cand vorbesti cu oamenii si toate simptomele acelea fizice. Depinde si de dozaj si cat de des iei. Xanax induce toleranta în timp si simptome de sevraj.

| Donsavas a răspuns:

Bolile tiroidei iti pot cauza depresie dar si tratamentul iti poate influenta metabolismul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Pai 2 luni am luat o pastila pe zi de xanax acum după 2 luni iau jumate dar după cum am zis nu o ajutat deloc. După cât timp induce simptome de sevraj? Ca sa știu când sa ma opresc.

| Goddessss a răspuns:

Hey!
Și eu am crezut ca is singura care suferă de asa ceva.
Sunt o adolescenta, extrem de timida, anxioasa, care are frica de oameni, de situații noi, de timp, de viitor si mai mereu e trista. Adolescenta pentru mine e o perioada horror si sper ca ăsta sa fie motivul. Sper, desi nu prea cred?
Nu as putea spune neapărat, ca este o depresie, ca as minți, dar daca nu o tratez mai încolo, va fi grav, cu siguranta.
hai sa iti spun experienta mea.
Sunt la liceu, toate bune si frumoase, mi-a plăcut mult de un tip, mai bine de 10 luni, si atunci când el m-a placut înapoi, inloc sa ne băgăm in relatie am fugit de băiat ca o ultima idioata, parca ma mânca. practic am renunțat la relatie. De la acea faza de fiecare data când se uita la mine, efectiv imi tremura mâinile pe baza de sistem nervos, mereu ma gândesc ca dacă continui in ritmul asta o sa mor singura si asa.Asa de tare mi au tremurat încât o colega mi-a spus dacă sunt bine. Eram palida ca si o fantomă si in capul meu erau numai coșmaruri.
Bun deci o relație s-a dus pe apa Sâmbetei. Nu mare lucru.
Sa vezi adevărata mea problema.
In fiecare zi, in fiecare secunda, ca is in baie, ca mănânc, cand învăț, mereu ma gândesc la viitor. Mereu il proiectez negativ.
Ba ca nu o sa am relație, ca is asa mută si tăcută, ba ca nu o sa am job, ba ca nu o sa iau bacu, ba ca dacă ajung la faculate nu o sa am in ce profesa după.
Deci in capul meu e o harababura si ma afectează foarte des...Nopțile pentru mine sunt chin. Uneori plâng, ma întreb ce rost are viata asta? de ce e asa de grea? de ce am primit o? care e scopul? De ce îmbătrânim?
Alta tâmpenie e ca mereu ma compar cu altii si ma ranesc singura. Asta e una dintre cele mai mari greșeli ale mele. Ma întreb de ce eu nu pot fii ca ei, sa ma bucur de viata, sa trăiesc asa cum traieste un tânăr de vârsta sa, sa râdă.
acum cand iti scriu comentariul, crede ma sau nu, îmi vine sa plâng, dar vreau sa încetez deoarece nu vreau sa dau in boli mai încolo si sa imi eliberez cortisol si sa imi dau viata mai rău peste cap decat este.
In sufletul meu e haos.
Problema începe de la noi. Imi pare rau sa o zic. Putem merge la enspe mii de teperauti, psihologi, psihiatri chiar, ca dacă nu ne rezolvam noi problemele nu ni le rezolva nimeni.
Totul începe de la gândirea noastră si felul in care percepem viata.
Degeaba ne plângem pe net ca nu rezolvam nimic. Dacă nu ma crezi, uitata te la toate întrebările mele si vezi cât de stupida si disperata sunt.
Am schimbat ceva de atunci? m-a ajutat cineva?
răspunsul este:nu.
m au ajutat cu niște sfaturi si pe moment ma simțeam mai bine, atât.
Eu trebuie sa imi rezolv problemele, nimeni altcineva.
Oricum cu anxietatea nu i de joaca mai ales de e generalizata.
Degeaba mergi sa iti dea calmante și tot felul de benzodiazepine, ca alea mai încolo deși te ajuta intr-un fel, o sa depinzi de ele si o sa devi a doua versiune a ta, o sa devi o persoana falsa, adică vei fi practic fantoma ta, o persoana fără sentimente.
Nu știu ce sfat ti as putea da, ținând cont ca si eu intr-un fel sunt ca si tine.
parca is versiunea ta, dar feminina, diferența e ca încă nu am luat tratament.
Btw:vezi cum oprești xanax ul ca după poți sa ai probleme. sora mea l a avut de luat, deoarece nu putea dormi deloc in 3 luni, imaginează ti, si la un moment ne a zis ca a vrut sa se omoare. După tratament, ea l a oprit si a fost destul de nasol.
Deci, fii atent cum oprești xanax ul, deoarece ti se poate usca gâtul si ochii, sa fii ca un drogat, sa te doara capul etc.
Nu știu de ce viata pentru unii e atâta de grea. Poate asta e misiunea noastră pe pământ.
Nimeni nu știe.
Eu iti urez succes si sa știi ca asta e una dintre cele 3 dorințe ale mele. Sa scap si eu de ea, sa nu ma mai bântuie, sa fiu si eu o persoana normala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Goddessss):

Tu te poți vindeca mai ușor de anxietate având în vedere ca nu ai anx sociala și nu tremuri când vezi oameni. Da știu povestea cu băiatu laughing) tu ești încă litle deci poți schimba multe în viata ta nu ai de ce sa fi asa panicata iar în legătură cu cauza care te o adus în situația asta cu siguranță ea provine din trecutul tău. Da știu ca am întrerupt brusc tratamentul de mai multe ori și aveam dureri violente de cap gen parca ma strafulgerea era horror. Uneori ma întreb dacă nu asta e cauza tinitusului meu ce o apărut brusc după ce m-am sculat dimineața. Unu lucru e clar trebuie sa ne schimbam mentalitatea sa fim mai pozitivi la tine se poate ca tu nu ai depresie la mine în schimb e foarte greu. Pai da ca xanaxul da adictie după o perioada și după ce nu îl mai iei ești vraiște deci cam depinzi de el depinde nu e o regula. Nu știm sa trăim prezentul asta e problema noastră de aceea și atâtea probleme. Pai dacă tratament nu vrei sa ie i măcar ar fi ok sa mergi la un psiholog faptul ca plângi e un început de depresie deci cumva trebuie sa o tratezi sau sa o elimini socializand cred ca asta e cauza, la mine la fel și eu sunt tăcut și timid introvertirea duce mai devreme sau mai târziu la astfel de probleme socializand problemele încep sa dispară cu timpul. Dacă nu ai prieteni și nu ai cu cine sa te distrezi sa ieși în oraș e foarte greu sa scapi de asa ceva, nu știu cum ești tu da eu am rămas fără prieteni și simt ca viata mea nu mai are nici un sens pe deoparte e ok ca erau toxici și perverși dar nici singur nu e ok oricum o dau tot rău ies în puzzle asta. Eu într un mod șocant am scăpat cu seroxat xanax și bilobil de depresie și anxietate aproape complet după 2 luni sunt sigur ca bilobil o ajutat mult fiindcă am mai urmat de câteva ori tratament cu seroxat și xanax și o efect. Cred ca contează și tratamentul, adică nu orice tratament i se potrivește ok chiar dacă e vorba de cel mai puternic antidepresiv de cipralex. Nu mai plânge crede-mă ca o sa fii ok ai încredere în mine avem prea mult timp liber și ne gândim numai la bullshit.

| Goddessss a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, chiar nu știu ce sa mai zic.Te as ajuta, dar nu am cum, din moment ce nu ma ajut nici pe mine.
am anxietate numai cand ma gândesc la anxietate.
Acuma, tu care crezi ca au fost motivele pentru care ai ajuns in aceasta situație?
Sincera sa fiu, imi pare rău si de mine si si de tine, dar sper ca nu o sa ajungi la suicid sau alte tâmpenii.
Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Goddessss):

Cred ca am avut niște șocuri emoționale asta mi o cauzat anxietatea. Iar în legătură cu depresia faptul ca eram mai tăcut mai timid nu reușeam sa ma integrez, izolarea, negativitatea, moartea tatălui, poate chiar copilăria s-ar putea de acolo sa se tragă tot. Părinții mei se băteau de fata cu mine și erau alcoolici.
E greu sa ști cauzele fiindcă sunt foarte multe nu se prea cunoaște bine mecanismele depresiei nici psihiatrii nu știu darmite noi. Pot sa spun ca din cauza singurătății am căzut în depresie am eu o vulnerabilitate genetica. Nu știu și eu sunt curios cât o sa mai rezist dar o sa lupt faptul ca nu mam refugiat în alcool, droguri, țigări după atâția ani de depresie spune multe dar dacă e pana acolo și robotul ruginește odată și odată, numai Dumnezeu știe ce se va întâmpla. Un lucru e clar medicii psihiatri sunt depășiți cel puțin medicii romani de afecțiuni psihice
Chiar psihiatru meu (female) mi o zis asa pe fata ca antidepresivele nu ajuta în depresie laughing)

| Goddessss a răspuns (pentru anonim_4396):

Omfg, si ai tai s au bătut?
Si la mine aceeași situație, mama alcoolica de 4 ani, era o zi de iulie 2016. Taica-meu foarte rar băuse... Deseori se cearta in fata mea, se băteau uneori, ii desparteam si tot nu au divorțat.
Se potrivesc prea bine, de aia se tot impacă.
ughhh ce mediu nasol.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Goddessss):

Da se pare ca eu tu și încă o utilizatoare am avut parte de aceleași experiente acum Who know? dacă au fost traumatizante și asta e cauza, sunt multe de luat în calcul... 4 ani zici? Slăbuț laughing) te poți considera o tipa norocoasa laughing
Tu ai putea scăpa de anxietate dacă nu te ai mai gândi mereu la trecut și viitor mintea noastră se pare ca e sadomasochista ea ne cauzează atâtea probleme proiecțiile, etc. Ne pasa prea mult de tot ce ne înconjoară asta e problema dacă am fi mai indiferenți am fi mai ok da luam orice porcărie în considerare o vedem ca pe o catastrofa din țânțar facem armăsar asa e mintea anxiosului autodistructiva.
Ești o persoana simpatica cred ca și frumușela sunt sigur ca cine te va avea va fi super norocos. happy

| Goddessss a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai zis de mii de ori. Degeaba is frumoasa, ca daca is proasta, proasta rămân in continuare.
Da mami s-a apucat de bautură acum 4 ani si faza nasoala este ca e femeie in toată firea si nu cred ca exista o săptămână întreaga in care sa nu se lase. La ea e ceva de genul. Bea o zi, trei zile pauza, iarăși o zi, pauza si tot asa. Ciudat este ca nu cade niciodată pe jos sau chestii de genul ca alți alcoolici ci e extrem de coerenta si țipă uneori, atât. Geneticul ei e puternic. Nu știu cum naiba s-a ajuns la situația asta, sincera sa fiu nici nu m-a afectat atât de tare treaba asta ca si pe tine. motivul pentru care s-a ajuns aici, a fost cumva vina tatălui meu, el mereu se plângea ca nu a făcut casă, ca stătea la bloc si nah dădea vina pe mami si aia supărată a luat o pe calea vicilor.
Trist ținând cont ca sunt niște oameni deștepți, cu joburi bine plătite, au bani mulți, dar vezi ca e degeaba. Degeaba le au.
Mi au stricat psihicul, mereu cand aud zgomot ma doare capul, ii urasc uneori pe ambii, dar fără ei nu eram ceea ce sunt acum.
as ajuta o pe maica-mea dar nu vreau sa se simtă mai prost decât e.
Eu le-am zis de divorț, dar nu prea se poate, deoarece eu am de dat la faculate, mai am o sora, cum iti ziceam, ne trebuie bani si fără ei împreună, nu s-ar putea. Plus ca eu peste 40 de ani si sa isi înceapă de acum o viata... Is prea buiaci amândoi.
Dupa ce '' zbor'' din județ, sper ca o sa se calmeze apele.
laughing)
Da, viata i interesanta, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Goddessss):

Mda, asta e problema la tine ca nu ai încredere în tine după cum gândești și cum scrii nu pari deloc proasta, poate cine ți o zis ca ești e...
Da tu nu!
Trebuie sa pui anumite chestii la punct strict legat de personalitatea ta dar te desconsideri prea mult faptul ca aspiri la o facultate și la joburi asa high e ceva happy asta denota ca nu ești deloc asa cum crezi tu, faptul ca și sorata o avut probleme e ciudat, poate și ea o fost afectata de certurile dintre părinți sau poate din alte motive... Acum ce sa faci părinții nu noi ii alegem. Buni rai sunt ai noștri dacă unii sunt inconștienți nu ai ce sa faci nu ii poți schimba. Faptu ca ai bani sau studii nu te face un om mai bun ca ceilalți sunt atâtea exemple... Studiile și bani nu te fac om ci caracterul tău felul tău de a fi, bunul simt și cei 7 ani de acasă nu țin de studii și de câți bani ai.
Da pana atunci mai trebuie sa ii suporți dar nu asta trebuie sa fie grija ta ci modul tău de gândire trebuie sa lucrezi mult la tine stai chill ca și dacă ar fi asa cum spui tu tot sar găsi cineva sa te placa asa cum ești tu, compensezi cu altceva dar tu nu ești prosta și nu te mai lua după alții fiecare suntem speciali. Viata e interesanta da, dar și imprevizibila.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar xanax induce sevraj. Încearcă să mai reduci din doza si sa le raresti (sa nu le mai iei asa des).