| Karmesytta a întrebat:

Nu stiu ce e cu mine, dar in momentul asta am o teama in mine ca se va intampla ceva rau.Adica mi-e frica ca o sa se intample ceva rau.Cum ma pot calma? Si de ce credeti ca a inceput sa-mi fie frica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ionita_Sanda_1997 a răspuns:

Draga mea: gandeste-te la ceva frumos, nu la ceva rau.
Gandeste-te la ce ai vrea sa faci maine, nu te uita la ce e mai rau.
Ai o teama in tine pentru ca tu singura te gandesti la ceva rau. Stai linistita ca nu se va intampla nimic, si tu gandeste-te la ceva frumos, crede-ma!

9 răspunsuri:
| KaterinaPetrova a răspuns:

Eu spun sa avertizezi pe toata lumea despre feeling-ul tau si sa ai atat grija tu de tine cat si ceilalti! evitati cat mai mult problemele si roaga-te la Dumnezeu sa nu patiti nimic happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

E de la stres. Dormi 8 ore pe noapte, culca-te la ora 22:00. Daca ai tulburari de somn ia o juma de pastila de Rivotril/Diazepam. Evita tot ce inseamna stimulent (cafea, tigari, cola, ceai verde, ceai negru, etc) Daca dupa o saptamana in care ai respectat cu strictete programul de odihna senzatiiile persista va fi cazul sa consulti un psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un inceput de anxietate. Poti cauta pe internet ce inseamna anxietatea. Nu e depresie sau altceva ci o teama, o frica, nesiguranta. Poti merge sa faci o vizita la psiholog.

| CaLyStuu a răspuns:

Presupun ca te framanta gandul catre ceva de care ti-e frica, gen note de la scoala, sau vrea sa te bata cineva, nu stiu.

| Karmesytta explică (pentru CaLyStuu):

Ma framanta gandul sa nu mi se intample ceva rau mie, familiei mele sau prietenilor mei

| AnotherNimrod a răspuns:

E normal sa te simti asa uneori.Si eu ma simt asa uneori.E o teama care te cuprinde si de care nu mai scapi, nu-i asa? Stai linistita, trece.Incearca sa te gandesti cam asa „De fapt, mie de ce imi este teama?".Da, stiu ca ai zis ca ti-e frica sa nu ti se intample ceva, dar sunt convinsa ca e ceva mai adanc. Poate e vorba de gandul ca nu suporti ca o sa pierzi lumea draga la un moment dat.Asculta,e normal ce ti se intampla.Incearca sa gasesti adevarata cauza a fricii si apoi gaseste-ti ceva de facut, de preferat ceva care sa te incante ca sa poti uita de acea frica.Si la urma urmei:de ce sa-ti fie frica? Ai persoane in jurul tau care tin la tine si te-ar apara de multe pericole, corect?

| Kosaerik94 a răspuns:

Nu stiu daca e ceva normal... dar sfatul meu este sa nu te mai framanti stiu ca toata lumea are asemenea momente dar trebuie sa trecem peste gandeste-te ca va fi bine! Pentru mai multe informatii consulta un psiholog! Ps : Multa lume crede ca daca spui ca sa mearga la psiholog ii spui deoarece e nebun nu e adevarat, psihologul este o persoana care te poate ajuta, si pe care te poti baza mereu!

| Weed22 a răspuns:

Frica sau depresie? Sunt usor de confundat... oricum, doar tu stii. Eu zic sa nu te ingrijorezi prea mult. happy.

| AlexaSkellington a răspuns:

Si mie mi s a intamplat, e o perioada in care te simti aiurea, ti s a intamplat ceva mai neobisnuit sau socant dar n ai realizat asta.Nu ma lua in serios mie mi s a intamplat asta, Oricum iti trece idk