| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce s-a intamplat cu mine azi dimineata. Azi cum am o zi cam incarcata am baut un energizant Red Bull ca sa imi dea "energie". O ora mai tarziu dupa ce am fumat o tigara am vomitat. Dintr-o data m-a luat cu rau si uite ca s-a intamplat. Apoi am tot simtit un nod in gat cam o jumatate de ora. Nu am mancat nimic la mic dejun. Aseara in schimb am baut doua beri. Tin sa va spun ca la cei 27 ani ai mei este al doilea energizant pe care il beau. Am mai baut un energizant acum aproximativ o saptamana si nu s-a intamplat nimic. Spuneti-mi, de la energizant s-a intamplat sa vomit? Eu sunt decis sa nu mai consum energizant niciodata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinadianaaa a răspuns:

Energizantele sunt o bomba cu ceas pentru ritmul cardiac deoarece ele afecteaza negativ ritmul cardiac si mai mult pot duce la cresterea presiunii sangelui.Ca efecte adverse el pot determina dureri de cap, tremurat, deshidratare.Iti recomand mai bine sa consumi cafea decat energizante.

2 răspunsuri:
| Legion7X a răspuns:

Vezi că unul a murit de la un energizant la băut amestecat cu altă băutură mai tare iar el nu știa că are probleme cu inima și a căzut dintr-o dată lat în mijlocul oamenilor.
Nu consuma energizante sau în special amestecate cu alte băuturi dacă ști că ai vreo problemă cu inima, sau altceva nu sunt bune sunt chimicale curate și mai ales după țigară cred că are un anumit efect având în vedere că toate energizantele conțin substanțe periculoase care atacă anumite organe.
Nu mai este nimic sănătos în ziua de azi salamul nu mai este salam, ci 5% carne restul ingrediente nocive etc.
Apoi te trezești la 30, 40 de ani că ai boală de ficat, sau bolnav cu inima or te doare în piept când tragi aer.

| Socke a răspuns:

Probabil este pentru ca nu ai mancat dimineata si da intr-un fel si din cauza energizantului. Data trecuta cand ai baut energizant ai mancat dimineata? daca da atunci e din cauza ca nu ai mancat dimineata zilei cand ti s-a facut rau.