| xSwearr a întrebat:

azi noapte, m-am trezit la ora 4 si am vomitat de 3 ori, iar azi dimineata am mancat paine prajita, iar dupa ce am baut apa, am vomitat mai rau...
Nu am voie sa beau apa daca vomit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca vomiti trebuie sa bei lichide pentru a preveni deshidratarea organismului. Cu lingurita sau cu paiul poti bea :apa rece, ceai de ghimbir usor indulcit (ghimbirul este un antivomitiv natural) sau apa indulcita cu miere de albine. Daca varsaturile, persista trebuie sa mergi la medic!

| Freya1 a răspuns:

Spune parintilor sa te duca la medic poate ai ceva probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu este recomandat sa bei apa, insa vomitatul te deshidrateaza si pierzi electroliti, asa ca ai putea sa bei putina apa cu lamaie, neindulcita, pentru a-ti potoli setea.
Iti recomand Smectidral (impotriva pierderii electrolitilor) si metoclopramid (impotriva vomei).
Daca aceasta stare continua, iti recomand sa consulti un doctor pentru a afla cauza.
Numai bine!

| SelfieWild a răspuns:

Eu cred ca ai mâncat ceva vechi, expirat iar acum organismul elimina sau după ce ai făcut mâncat ai făcut mișcare. Daca nu sunt astea cauzele iar răul o sa persiste chiar trebuie sa te duci la medic.

| Poison21 a răspuns:

Ai voie dar iti recomand apa plata cumparata din comert. PAinea prajita, piept de pui fript si merele coapte sunt bune la stomac. Daca continui sa te simti rau un plic de smecta de 2-3 ori pe zi facut ca pe ness. Pui continutul plicului intru-n pahar si adaugi una, doua lingurite de apa, amesteci si iei ce a rezultat. Da roade. Pontul mi l-a spus doamna doctor. Ti-o spun din propria experienta ca trece daca ai o alimentatie echilibrata pana isi revine stomacul. Si daca te simti slabit poti cere la farmacii saruri de rehidratare. Sa te faci bine. happy

| BiaBiancaMaria a răspuns:

Da este bine sa bei apa pentru hidratare dar daca îti mai vine sa vomiti bea puţin lapte te va ajuta. Si incearca sa mananci supa.
Sper ca raspunsul meu te-a ajutat.

| 69hinata32 a răspuns:

Trebuie sa bei apa deoarece corpul are nevoie de hidratare, dar incearca si ceai, nu prea cald, dar nici rece. Poate ar trebui sa eviti citricele si mancarurile grele la stomac
Succes