| Eღilia62 a întrebat:

Nu stiu ce se intampla, daca beau cafea, chiar si doar una mica mi se face rau, tremur si imi bate inima foarte tare.Nu mi s-a mai intamplat asa ceva, dar acum 2 saptamani am baut o cafea si o cola si mi s-a facut rau asa, iar acum chiar si o cafea mica daca beau mi se face rau. Oare va disparea reactia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Beykutza a răspuns:

Nu nu dispare. Daca mai continui sa bei o sa ai probleme cu inima, poate numai suporti mirosul sau nici gustul.Si cola face rau oricui incearca sa numai bei o perioada de 3 luni nici cafea nici cola. Dupaia incearca sa bai la 5-6 zile cate o cafea mica si vezi cum te smiti si daca te simti bine poti sa mai bei cafea dar foarte rar. Dar daca te simti tot asa rau te sfatuiesc sa te duci la medic.Mult noroc, te pup! Sper ca ti-am fost de ajutor.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Intoleranță la cofeină și/sau o alergie!
Consultă medicul de familie.
Pa, pa.

| 80Cris a răspuns:

Cola, cafeaua si tot ce contine cofeina iti creste tensiunea. Efectul il resimti incepand de la cateva minte dupa ce consumi, o ora iar dupa un timp dispare. Nu mai bea cafea cofeinizata, probabil ca era si tare cafeaua iar daca nu esti obisnuita sa consumi regulat efectele le simti mai tare. Bea cafea decofeinizata iar cu cola, cat mai putina.

| Cronki a răspuns:

Mare atentie! Consumul de cafea poate duce la hemofilie
(tulburari de coagulabilitate a sangelui) si apoi la accident vascular cerebral. Fumatul, inclusiv fumatul pasiv si prezenta diabetului creste de 2 ori riscul de accident vascular cerebral.
Mai bine renunta daca organismul nu'ti permite!

| Naomitza a răspuns:

Nu mai treuie sa beai cafea incearca sa te lasi sa vezi daca e mai bine daca nu te mai simti asa rau daca situatie e la fel atunci mai bine du-te la un specialis

bafta

| Melodramatic a răspuns:

Numai bea nu-ti face bine la inima dooh happy poti trai si fara ele vrei ceva sa te trezeasca dimineata? spalate cu apa rece si ia o lingura de zahar dupa ce manci, aaaa inca ceva manca de dimineata, cum ziceam poti trai si fara cofeina happy PEACE peace sign

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai bea nu-ti face bine la inima dooh happy poti trai si fara ele vrei ceva sa te trezeasca dimineata? spalate cu apa rece si ia o lingura de zahar dupa ce manci, aaaa inca ceva manca de dimineata, cum ziceam poti trai si fara cofeina happy PEACE peace sign

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand presupun ca ai palpitati la inima, de obicei Cola face asta (asa aveam eu dar am renuntat la Cola de 3 ani si nu mai am probleme )dar se poate si de la cafea daca este bauta des. Daca vrei sa inlocui cafeaua dar sa simti acelasi gust mergi la magazinele naturiste si cumpara cicoare, ea poate inlocui cu succes cafeaua.

| LXandro a răspuns:

Sunt sigur ca si cola a contribuit la starea ta. Consulta un medic, redu consumul de cafea. Eu asta incerc sa fac, am inceput sa consum bomboane de cafea pentru a fi putin mai usor. http://kopiko.ro/

| Antonio91 a răspuns:

Salut! Ai găsit problema? Mă aflu în aceeași situație și eu. Te rog daca poți să răspunzi! Mulțumesc

| Morten_Alex_1985 a răspuns:

Si eu am o problema atunci cand beau cafea.Imi da o stare de disconfort si putin de rau. Ultima data, acum cateva zile, dupa ce am baut o cafea, cam dupa 15 minute m-a luat o senzatie de ameteala, ca un inceput de lesin.Am fost la baie, m-am spalat cu apa rece pe fata iar apoi, la un interval de 15-20 de minute mi-am luat tensiunea si aveam 11 cu 7 si 74 de batai pe minut. Valorile tensiunii sunt normale? Cafeaua in mod normal ar trebui sa creasca tensiunea si bataile inimii insa la mine cred ca se intampla invers.
Este posibil sa am o sensibilitate la cafea, o alergie? Am incercat sa beau si cafea decofeinizata si mi se intampla la fel. Dupa am o stare generala de disconfort si o slaba stare de rau.Si o stare de disconfort inauntrul ochilor!
Oare de la ce sa fie?
Va multumesc anticipat.

| Antonio91 a răspuns (pentru Morten_Alex_1985):

Salut! Ai găsit problema? Sunt într-o situație similară...te rog răspunde-mi daca ști ceva

| Bomaye a răspuns:

Esti alergica la cafea.Si eu cred ca sunt alergica, am citit pe net despre asta.Si mie mi se intampla sa am o stare puternica de rau..nu stiu sa o descriu, apare deodata si dispare la fel