| silvanutza a întrebat:

Nu stiu cum sa incep. Am un iubit de 3 ani si ceva, anul trecut in august am avut un avort spontan fara sa stiu ca sunt insarcinata, acum de cateva saptamani la fiecare act sexual cu partenerul meu la sfarsit sangerez si azi la fel dupa ce am terminat am constatat ca sangerez el avea sange de la mine si eu aveam mult si ma doare burta ingrozitor as dori sa ma ajutati si pe mine cu un sfat daca se poate va rog mi frica nu stiu ce poate fi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil ai o rana pe col sau in uter. Sangerarea dupa contact sexual este un semn important de alarma, in marea majoritate a cazurilor fiind cauzata de o leziune cu potential de evolutie grava. Este extrem de important sa ajungi cat mai repede la ginecolog. Te asigur ca luata din pripa, aceasta leziune (oricare ar fi ea) se va vindeca complet cu tratament relativ simplu, dar neglijata se va agrava pe zi ce trece. O astfel de leziune nu trebuie ignorata deloc, mergi repede la ginecolog, maine sau poimaine si incepe investigatiile. Vei vedea ca am dreptate si ca vei primi un tratament potrivit.

| tyana a răspuns:

Un consult urgent la ginecologie.Cum ai putut sa stai atat de mult(de cateva saptamani)cu sangerari dupa actul sexual? E foarte grav ce ti se intampla!

| smaranditza a răspuns:

Draga mea
in primul rand nu intri in panica si fuga la un medic
asta urgent, fuga-fuguta!
as vrea sa iti spun cate ceva despre treburile astea, chiar ma pricep(zic eu!), dar ar trebui sa ma contactezi in vreun fel
ce zici?
si stati cuminti pana dupa vizita la medic!
pooop

| ina_4413 a răspuns:

Sigur in urma avortului spontan ti-a ramas un rest in uter.Si avortul in sine trebuie sa-ti fie un semnal de alarma. Dupa avort se face un chiuretaj pentru a curata si un tratament hormonal scurt pentru a readuce organismul la starea fiziologica.In lipsa acestora apar sangerari fie la contact sexual fie in lipsa lao menstruatie dureroasa, cu cheaguri, abundenta.Pt chiuretaj este tarziu dar exista tratamente pentru curatirea uterului. Nu te neglija, acum nu e grav dar in timp se amplifica.Curaj!

| judgement a răspuns:

Cel mai bine iti poate raspunde un ginecoloc, noi ne putem da cu presupusu dar in nici un caz nu te putem ajuta, asa ca cel mai bine este sa mergi la ginecolog, sa ii spui tot ce s-a intamplat si ceea ce simti (nu trebuie sa te jenezi de el)...
in cazurile asta, este clar ca nu trebuie sa asculti sfaturile babesti si trebuie sa dai fuga la un specialist care poate vedea si care iti poate spune care este problema...

bafta in continuare si sper sa nu fie nimic grav