| Darius2837 a întrebat:

Nu știu dacă asta este neapărat o problema, dar cam în fiecare zi am niște gânduri foarte negre despre Dumnezeu, despre școală, despre moarte și eu nu vreau gândurile astea deloc, cum pot scăpa de ele, chiar în momentul asta când scriu pe tastatura sunt un pic panicat,
NU VREAU GÂNDURILE ASTEA!
Eu nu vreau gânduri de astea negre mai ales că unele sunt despre Dumnezeu.
Eu nu am nimic cu Dumnezeu,
Doamne Ferește, Dar gândurile astea parca nu pot scăpa de ele, de obicei gândurile astea vin când sunt singur în camera, dar când sunt pe afara cu prieteni parca dispar și apar și noaptea înainte sa ma culc.
NU vreau sa par nebun, dar nu mai pot sa țin fără sa fac nimic, ce puteam sa fac sa ma duc la părinții mei și sa le zic ce?
Ca sunt nebun.
NU POT.
POTE ÎMI PUTEȚI SPUNE CE SA FAC?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Societatea televiziunea vrea sa te influenteze scoala cred ca este platita sa tortureze oamenii cu matematici abstracte si inutile
cred ca au primit spaga sa faca elevii sa nu le placa deloc scoala

totul este manipulat special casa ti-se para ca nu mai exista mancare pe planeta ca totul este in pragul dezastrului ca a inceput apocalipsa

Si iserica care tine cu corona virus in loc sa fi iesit bisericile sa fi spus ca noi avem puterea sa oprim virusul uite dovada gata faceau o rugaciune daca aveau puterea si se oprea virusul

Scrie in Biblie ca dacă ai credință cât un bob de muștar poți muta și munții în mare.

Dar totul este șpăguit pentru ca oamenii sa fie indusi in starea acesta pe care o simti tu acum de repulsie pentru tot si toate!

Tocmai asta vor sa te faca să te vezi un nimeni sătul de orice!

Dar Dumezeu are un plan cu viata ta te va ajuta daca tu te rogi sincer si nimeni nu iti spune secretul că prima data rugaciunile noastre ale oamenilor normali pacatosi nu ajung la Dumnezeu de câț prin Isus Hristos poate că tu te-ai mai rugat până acum dar nu ai stiut secretul că Isus Hristos Fiul lui Dumnezeu a murit pe cruce el a fost jertfa plătită pentru iertarea păatelor noastre
de ce nu ti-a ascutat până acum Dumnezeu rugaciunile pentru ca scrie in Biblie ca noi păcătoșii suntem inconjurati de un zid de păcate
exact cum nu te curenteaza un prelungitor electric
nu te curenteaza pentru ca firele din el sunt izolate
la fel si rugaciunile nu ajung unde trebuie si te crezi abanonat pentru ca nu o iei pe aici pe calea acesta pe care a lasat-o Dumnezeu prin fiul Lui prin Domnul Isus Hristos
Acum ca stii secretul mai incerca o data in viata
si spune asa
Doamne Isuse imi cer iertare si imi pare rau pentru pacatele mele
Te rog sa fii tu stăpânul vietii mele

si asta sa o spui cu voce tare

pentru ca asa scrie in Biblie ca tu devii crestin când vrei tu nu când te fac altii prin botezuri in apa...
Asa ca tu poti sa alegi ca Dumnezeu sa fie stapânul vietii tale si sa te muti din propietatea Diavolului in propietatea lui Dumnezeu
ca si când ai cere sa ai si tu cetatenie americana
ca si cand ai renunta la cetatenia asta de român

cam asa este si cu rugaciunea acesta in care tu alegi ca Dumnezeu sa fie propietarul tau stapanul vietii tale calauzitorul vietii tale...

Si sa vii sa imi spui daca din acel moment viata ta s-a schimbat

pentru ca aceste secrete nu ti-le spune nimeni la nici o biserica ca pe ei ii intereseaza sa le dai bani la preoti

tu nu ai nevoie de nici un preot
pentru iertarea pacatelor tale a murit pe cruce Isus Hristos iar acum el face legatura intre tine si Dumnezeu
Fără bani! fără lumânări si cărți de rugăciuni pe care se imbogățesc unii si altii

| Darius25783hf a răspuns (pentru RxTx):

Îți mulțumesc foarte mult, chiar m-ai ajutat foarte mult, mi-au dat și lacrimile, și chiar nu voiam sa ma duc la psiholog ca îmi era frica sa le spun părinților, ca cine știe ce ziceau.
Mulțumesc mult încă o dată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt gânduri provocate de o tulburare, mai exact tulburare obsesiv compulsiva. La un psiholog in prima faza!

| cehos69 a răspuns:

Ori vorbesti cu un psihiatru\psiholog ori cu un preot, eu as merge pe 2.

| MihalacheTutunaru a răspuns:

Salutare tinere,
Pe langa aspectul spiritual al problemei tale, poate fi benefic un psiholog. Nu este sub nicio forma un motiv de rusine acela de a merge la un specialist, pentru a te deschide. Nu te gandi la ce vor spune altii. Este important ce crezi tu si cu ce te ajuta, de fapt, acele vizite. Vorbeste cu parintii tai despre problemele tale. Chiar daca poate fi mai greu la inceput, ei sunt singurii care vor fi mereu acolo sa te ajute. Incearca sa le spui despre problema ta, vezi ce se intampla.
De-a lungul vietii mele indelungate mi-am dat seama ca fiecare dintre noi are nevoie, intr-o anumita masura, de psiholog.
Sper ca te-am ajutat!
Cu drag,
Mihalache Tutunaru