| anonim_4396 a întrebat:

Nu sunt fericita. Am plâns... Nu am chef de nimic. Nu mai am nicio speranță și sunt foarte stresata. Sunt singura. Am luat antidepresive, am fost la psihologi si parca sunt mai rau. Nici nu mai vreau sa aud de psihologi/psihiatri. M-am ingrasat mult si asta ma face sa ma simt si mai rau. Ce sa fac ca sa imi revină pofta de viață?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
43 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Ce sa fac ca sa imi revină pofta de viață?"
Raspuns: sa mergi la biserica adventista de ziua a saptea. Pana sambata ai timp sa cauti unde se afla, si sa-i cunosti programul.
Daca ti s-ar fi cerut un lucru mai greu, l-ai fi facut? De aceea iti zic: nu te costa nimic sa mergi la biserica recomandata.

| AleXMihai696 a răspuns:

Viața este ca un joc, dar ca în fiecare joc, apar probleme, ești tristă că alți au scoruri mai bune, ești plictisit și vrei să treci la altceva, esti trist ca alti au mai multi bani in joc bagati nu ai prieteni cu care să te distrezi în acel joc. (sper ca ai inteles la ce ma refer) Am avut și eu problema asta, doar încearcă să faci activități noi, să asculți muzică, să ieși afară,. Cândva aveam și eu problema asta, credeam că de vină e însăși viață pe care o am, dar de fapt eu am fost de vină, deși am o viață super distractivă și frumoasă, prieteni și o familie iubitoare, mă simțeam singur mereu și credeam că nimeni nu mă iubește, trebuie doar să îți schimbi gândirea, să devii mai optimistă, să faci alte lucruri, așa cum au zis persaonele anterioare, sunt pași, sunt răspunsuri, dar atât timp cât nu încerci nimic nu vei reuși,. Eu am reușit, toată lumea poate, doar încearcă!

| NLS a răspuns:

1. Ai vazut cum arata Fely Fonose mai demult si cum arata acum...
Ea a trisat putin, a apelat dupa o vreme la chirurgie, ca sa grabeasca transformarea, insa se poate slabi si in alte feluri.

2. Incearca sa ai incredere in tine si sa lasi complexele si prejudecatile deoparte. Nu ai nevoie de un nemernic pentru a fi fericita. Fericirea adevarata depinde de tine, de ceea ce simti, poti si vrei sa faci cu viata ta.
Ceilalti, sunt doar niste trecatori prin viata noastra, si ne atasam de ei mai mult sau mai putin.
Exista cupluri moderne ce nu dorm impreuna. Daca ii spui asta bunicii tale isi va face 3 cruci... insa pentru ziua de azi e oarecum normal.
Stiu ce inseamna sa nu insemni nimic pentru nimeni, insa nu ai de dovedit nimic nimanui. Incearca sa uiti ce s-a intamplat, si ia-o de la capat.
Nu te mai agata de trecut. Nu stiu ce s-a intamplat, cine a gresit, DAR un capitol incheiat trebuie lasat in urma pentru ca rareori mai poti indrepta ceva.
Incearca sa cunosti alte persoane, iesi cu ele, fara a avea asteptari mari, si ai sa vezi ca totul se va indrepta.

3. Ca sa faci trecerea spre ceea ce am spus mai sus, trebuie sa inveti sa zambesti si sa razi cat mai mult, deschis, sincer si fara un motiv anume.
Poti incepe sa te uiti la filme, cheama o prietena sau un amic la tine si uitati-va la niste comedii bune.

4. NU merita sa plangi pentru nici un barbat din lume. Pentru fiecare dobitoc care te face sa plangi, exista alti 10 care te vor face doar sa razi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gresit si eu recunosc, te astept din nou http://discord.gg/FYEdv7E

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

NU! Nu ai greșit cu nimic! Doar eu mă simt nașpa și m-am supărat fără motiv. Nu știu ce e cu mine...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Discutia respectiva nu avea ce cauta la noi pe canal

| Celcestietot a răspuns:

Citeste din Biblie, chiar iti recomandwinking! Merita incercat, nu happy? Nu da cu piciorul la o asemenea ocaziewinking!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dieta alimentară cu mai puțină carne, proteine, grăsimi, este calmantă. Deci cât mai vegetariană poți, și carne să mănânci de sărbători sau foarte puțină. Rezultatele vor apare peste 2, 3 luni, așa că trebuie să perseverezi.
Iar ca să îți tratezi singură depresia, recomand Robert Leahy, Învinge depresia. O găsești la librărie sau să o cumperi online.
Și aici, trebuie să faci efortul de a aplica ce scrie acolo.
Sunt singură. Ești singură dacă stai singură. Dacă ieși între oameni vei fi cu ei.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și pe mine mă apucă câte odată.
Am mers la mare-n august și mi-am mai revenit timp de câteva săptămâni, dar iarăși încep. Dar totuș sunt mai ok. Înainte plângeam în fiecare seară, acum foarte rar mai plâng! Încearcă să ieși și tu până pe afară, vizitează un loc, ceva... știu cum te simți și că vrei să stai în pat și să plângi în supărarea ta. Trebuie să te trag eu de haine? Hai, sus! Ieși și respiră aier, detaștează-te! Du-te la munte, deoarece la mare pe vremea asta cred că e destul de frig!
Hai, nu mai inventa scuze!
Dacă vrei să vorbești cu cineva, aici sunt să te ascult! Dar mai întâi, du-te de acasă minim 2-3 zile.

| Raducons a răspuns:

Cred ca starea ti se trage de la lipsa unui job,Incearca tot posibilul sa gasesti ceva si apoi te vei schimba radical.O sa cunosti oameni noi,ai cu cine iesi in oras,sa mergi chiar si in vacanta, poate gasesti si un partener, Daca esti un plic plinuta poti sa faci un pic de miscare, mergi la sala, daca ai bani poti sa faci si ceva operatii estetice usoare.Alta varianta nu e.Sa stii ca lipsa unei activitati, fie job sau hobby e moarte lenta.Eu te iinteleg cel mai bine, daca nu aveam un hobby, nu stiu ce faceam poate ma sinucideam.Eu stiu ce inseamna sa fii desconsiderat, Oamenii fara job si fara bani sunt mai rau vazuti ca criminalii, Nimeni nu se gandeste ca sunt bolnavi, toti ii acuza de lene cand de fapt conteaza starea psihica si vointa de a trai.

| Ekko009 a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Decat sa faci asta mai bine te-ai ruga cu cuvnitele tale, nu doar de pe buze ci din suflet.

| acerr a răspuns:

Bea ceva, si ales gute
crezi ca altii sunt mai fericiti?
imbatate si danseza

| Reaper14 a răspuns:

Psihologii/Psihiatrii nu te vor ajuta niciodata cu nimic!

Tot ce ai nevoie este: 1. Un stil de viata sanatos (nu trebuie sa fi foarte stricta cu mancarurile nesanatoase trebuie doar sa ai o balanta intre alimente sanatoase si alte tipuri de alimente)

2. Nu mai sta degeaba! Incearca sa te distrezi cat mai mult si sa faci miscare

3. Ai nevoie de un iubit