| anonim_4396 a întrebat:

Nu sunt fericita. Am plâns... Nu am chef de nimic. Nu mai am nicio speranță și sunt foarte stresata. Sunt singura. Am luat antidepresive, am fost la psihologi si parca sunt mai rau. Nici nu mai vreau sa aud de psihologi/psihiatri. M-am ingrasat mult si asta ma face sa ma simt si mai rau. Ce sa fac ca sa imi revină pofta de viață?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
43 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sport asa slabesti si iti revii la normal

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ce varsta ai? De ce esti nefericită? Ce probleme ai? Numai lua antidepresive din cauza pastilelor te îngrasi, medicii nu stiu sa asculte omul, ei te îndoapă cu medicamente, psihologii si psihiatrii, tie i ti trebuie un ajutor real nu pastile care ajută pe moment, tu ai in suflet ca o rana pe care degeaba o tratezi cu aspirină, i ti trebuie un antibiotic, in sens figurativ, un ajutor calificat, părintii spre exemplu, ei de ce nu te ajută? Ce sa faci sa i ti revina pofta de viataintrebi tu, este simplu, sa identifici cauza care te a adus in starea asta, numai tu stii din ce motiv esti asa, daca este vorba de vreun baiat o despartire probleme sentimentale, este normal ca după o despartire sa plîngi mai ales daca tu ai tinut la el, dar trebuie sa il uiti, stiu ca este greu. Sau poate stresul tau este din cauza scolii? Te rog spune ne si noua care este cauza de ce esti ne fericită, si ce varsta ai? Sanatate.

| danbnz a răspuns:

Daca ai un hobby dezvolta-l, daca nu, fa-ti unul care sa te scoata din casa.

| RAY a răspuns:

Sa iesi din zona de confort, degeaba iti faci planuri, degeaba citesti carti de dezvoltare, degeaba primesti sfaturi pe TPU, daca nu faci nimic, iar 99% din oameni nu fac nimic,stau si se plang, traiesc o viata modesta, vor pilule minune, mersul la psiholog nu este pilula magica, TOTUL DEPINDE DE TINE IN VIATA, totul vine din interior, nimeni nu te poate ajuta, decat tu insati

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cu tine nu mai am ce vorbi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu asta, hai sa plangem impreuna reciproc =TPU

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresesti enorm. Numai tu iti poti face viata mai frumoasa. Degeaba il critici pe RAY. La fel ti-as spune si eu. Decat sa iti plangi de mila, mai bine iesi in lume.

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Iarta-ma, Ray! Nu am vrut sa fiu rea cu tine, dar ma simt oribil. Te rog, intelege-ma!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gresit si eu recunosc, te astept din nou http://discord.gg/FYEdv7E

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

NU! Nu ai greșit cu nimic! Doar eu mă simt nașpa și m-am supărat fără motiv. Nu știu ce e cu mine...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Discutia respectiva nu avea ce cauta la noi pe canal

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dieta alimentară cu mai puțină carne, proteine, grăsimi, este calmantă. Deci cât mai vegetariană poți, și carne să mănânci de sărbători sau foarte puțină. Rezultatele vor apare peste 2, 3 luni, așa că trebuie să perseverezi.
Iar ca să îți tratezi singură depresia, recomand Robert Leahy, Învinge depresia. O găsești la librărie sau să o cumperi online.
Și aici, trebuie să faci efortul de a aplica ce scrie acolo.
Sunt singură. Ești singură dacă stai singură. Dacă ieși între oameni vei fi cu ei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da' de ce esti singura, fata draga? Daca tu nu te iubesti, cam greu sa te iubeasca altii. Incepe prin a avea grija de tine. O dieta cu cit mai putin alcool, dulciuri, prostii procesate, mult sport. Restul va veni de la sine.

| anonimg a răspuns:

"Ce sa fac ca sa imi revină pofta de viață?"
Raspuns: sa mergi la biserica adventista de ziua a saptea. Pana sambata ai timp sa cauti unde se afla, si sa-i cunosti programul.
Daca ti s-ar fi cerut un lucru mai greu, l-ai fi facut? De aceea iti zic: nu te costa nimic sa mergi la biserica recomandata.

| Celcestietot a răspuns:

Citeste din Biblie, chiar iti recomandwinking! Merita incercat, nu happy? Nu da cu piciorul la o asemenea ocaziewinking!

| NLS a răspuns:

1. Ai vazut cum arata Fely Fonose mai demult si cum arata acum...
Ea a trisat putin, a apelat dupa o vreme la chirurgie, ca sa grabeasca transformarea, insa se poate slabi si in alte feluri.

2. Incearca sa ai incredere in tine si sa lasi complexele si prejudecatile deoparte. Nu ai nevoie de un nemernic pentru a fi fericita. Fericirea adevarata depinde de tine, de ceea ce simti, poti si vrei sa faci cu viata ta.
Ceilalti, sunt doar niste trecatori prin viata noastra, si ne atasam de ei mai mult sau mai putin.
Exista cupluri moderne ce nu dorm impreuna. Daca ii spui asta bunicii tale isi va face 3 cruci... insa pentru ziua de azi e oarecum normal.
Stiu ce inseamna sa nu insemni nimic pentru nimeni, insa nu ai de dovedit nimic nimanui. Incearca sa uiti ce s-a intamplat, si ia-o de la capat.
Nu te mai agata de trecut. Nu stiu ce s-a intamplat, cine a gresit, DAR un capitol incheiat trebuie lasat in urma pentru ca rareori mai poti indrepta ceva.
Incearca sa cunosti alte persoane, iesi cu ele, fara a avea asteptari mari, si ai sa vezi ca totul se va indrepta.

3. Ca sa faci trecerea spre ceea ce am spus mai sus, trebuie sa inveti sa zambesti si sa razi cat mai mult, deschis, sincer si fara un motiv anume.
Poti incepe sa te uiti la filme, cheama o prietena sau un amic la tine si uitati-va la niste comedii bune.

4. NU merita sa plangi pentru nici un barbat din lume. Pentru fiecare dobitoc care te face sa plangi, exista alti 10 care te vor face doar sa razi.

| Donsavas a răspuns:

Trebuie să schimbi tratamentul psihiatric. Spune i medicului tau sa ti dea altceva care sa nu te ingrase. Nu poti lasa depresia netratata.

| alina2k18 a răspuns:

Dieta, sport si iubitwinking

| Bizon95 a răspuns:

Cauta pe internet orice iti trece prin cap (calatorii, monumente, crosetat, masini de curse, viata de harem, piramide egiptene, dat cu rolele, body-jumping, crosetat, jocul World of Warcraft, etc.etc.etc.) poate, poate gasesti ceva care sa iti sara in ochi si sa iti placa, si apoi du-te dupa acel ceva

e chestie de noroc sa gasesti ceva, recunosc, dar, in situatia ta, e mai bine decat nimic

| RoCkKiD a răspuns:

Ai nevoie de oameni in jurul tau, aduna-ti prietenii si tine-i aproape. Daca se intampla sa nu ai prea multi, mergi si inscrie-te intr-un ONG ca voluntar. Poate fi ceva de protectia animalelor unde te joci cu caini si pisicute in timp ce iti faci prieteni noi.

Nu iti sugerez sa renunti la specialisti pentru ca e ca si cum ai zice ca ai facut infarct dar nu ai neovie de cardiolog. Daca nu esti multumita de performanta lor poti sa mergi la altii dar nu renunta la ajutorul pe care ti-l pot oferi.

Dupa ce o sa ai oameni in jurul tau te poti concentra incet pe slabit si pe a iti reface viata.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și pe mine mă apucă câte odată.
Am mers la mare-n august și mi-am mai revenit timp de câteva săptămâni, dar iarăși încep. Dar totuș sunt mai ok. Înainte plângeam în fiecare seară, acum foarte rar mai plâng! Încearcă să ieși și tu până pe afară, vizitează un loc, ceva... știu cum te simți și că vrei să stai în pat și să plângi în supărarea ta. Trebuie să te trag eu de haine? Hai, sus! Ieși și respiră aier, detaștează-te! Du-te la munte, deoarece la mare pe vremea asta cred că e destul de frig!
Hai, nu mai inventa scuze!
Dacă vrei să vorbești cu cineva, aici sunt să te ascult! Dar mai întâi, du-te de acasă minim 2-3 zile.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ai întrerupt tratamentele de capul tau? (proasta idee, daca ai facut-o).
Câteva sfaturi primite de mine de la doctori:
- nu te gândi la trecut, la ceea ce ai simtit; văzut, auzit.
- fa ce-ți place
- apuca-te de un sport.
- gaseste-ti macar 1 hobby.
- tine-ti creierul ocupat, mereu. Sa fie "pe pauza" doar seara cand te pui sa dormi.
- ia-ti un loc de munca.
Eu personal, mai nou, m-am "intors" (cam mult spus "m-am intors, dar totusi laughing ) catre Dumnezeu. Iti pot spune si tie (daca doresti) sa citesti din Paraclisul Maicii Domnului; Acatistul Sfantului Pantelimon.
Acum, revenind la "probleme" tale. Transformarea corporală este accesibilă pentru oricine. Alimentație corectă, odihna si sport + apa multă + răbdare și timp si vei arata ca de revista happy.
Cheful de viata... hmm, e normal sa lipsească daca nu faci nimic. Doar te plângi, asta nu e o solutie. Ti-o spune unu care dintr-un adolescent cu viata destul de faina (zic asta pentru că.s modest), la șoapte de suicid si cutit la gât.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Ce ai pățit, de ce ai ajuns în starea aceasta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar eu te pot vindeca, cateva palme si un picior in fund

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cautal pe laurentiu marga pe Facebook el se ocupa cu asa ceva psihiatri si psihologii dorm pe ei

| Raducons a răspuns:

Cred ca starea ti se trage de la lipsa unui job,Incearca tot posibilul sa gasesti ceva si apoi te vei schimba radical.O sa cunosti oameni noi,ai cu cine iesi in oras,sa mergi chiar si in vacanta, poate gasesti si un partener, Daca esti un plic plinuta poti sa faci un pic de miscare, mergi la sala, daca ai bani poti sa faci si ceva operatii estetice usoare.Alta varianta nu e.Sa stii ca lipsa unei activitati, fie job sau hobby e moarte lenta.Eu te iinteleg cel mai bine, daca nu aveam un hobby, nu stiu ce faceam poate ma sinucideam.Eu stiu ce inseamna sa fii desconsiderat, Oamenii fara job si fara bani sunt mai rau vazuti ca criminalii, Nimeni nu se gandeste ca sunt bolnavi, toti ii acuza de lene cand de fapt conteaza starea psihica si vointa de a trai.

| acerr a răspuns:

Bea ceva, si ales gute
crezi ca altii sunt mai fericiti?
imbatate si danseza

| Lucian4 a răspuns:

Am cautat putin in istoricul tau pentru. ca e o intrebare mai delicata, cu tristetea. Ps: Nu mai cauta fostul iubit pe retele sa vezi ce face. Cred ca de aici pleaca radacina ta de tristete. Lumea nu se opreste sau timpul nu se intoarce atunci cand tu plangi, viata merge mai departe cu bune si rele din ea. Fericirea pleaca din interiorul nostru. E bine ca ai inteles ca pastilele iti fac rau.
https://www.youtube.com/watch?v=jtNWUnBOzDg asculta 3 min de la min. 56.22-59, apoi poti asculta tot ca merita;). In continuare asculta persoana aia.

| Cduncfujndf a răspuns:

E ok, știu cum e să te simți așa. Am trecut și încă trec și eu prin stări asemănătoare. Doar că l-a mine nu e așa grav. Eu una nu a vrut să mă îndop cu pastile sau să merg la specialiști, pentru că ei nu mă cunosc atât de bine, ca să știe cum să mă ajute. Eu mă cunosc cel mai bine, și prefer să lupt pentru mine. Da poate oamenii " normali " trebuie să lupte cu ați oameni. Însă noi persoanele de genul ăsta trebuie să luptăm mai întâi cu noi și apoi cu ceilalți oameni.
Mereu prima luptă, va fi o luptă interioară, pe care o vom avea cu propria persoană.
Trebuie doar să lupți ca viața ta să fie una normală, să decurgi planurile de zi cu zi. Să faci ceea ce îți place și să profiți de viață.

| M1989 a răspuns:

Hei,iti inteleg situatia, am trecut si eu prin asta. Totul este sa incerci sa te accepti asa cum esti! Si sa fi mai pozitiva, sa incerci sa ai activitati, sa incepi cu mici alergari prin parc. Tot ce conteaza sa fi optimista si nu lasa stresul sa-si faca de cap cu tine. Incearca in primul rand sa-ti alungi singuratatea si poate in 2 apare si pofta de viata?

| nastaseelenacristina a răspuns:

Pe mine m-a ajutat cineva,a venit acasa si am facut asa numita terapie reiki(terapia cu ingeri)si eu am ras prima oara in principiu nu este nimic satanist, este vorba de rugaciunea tatal nostru rostita intr-un fel anume, cine nu are cunostinta de asa ceva sa se abtina de la injuraturi va rog, eu nu eram in depresie doar ca imi lipsea curajul si increderea in mine, dar persoana respectiva a spus ca a scos pe multi din depresie, te poti ajuta tu acasa singura cu simpla rugaciune tatal nostru zisa pe respiratie de 7 ori dimineata de 9 ori la 12 noaptea cu o candela aprinsa.

| alina2k18 a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Reiki are legatura cu raki taki na na na?winking
laughing

| TheGentleman a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Astea sunt pseudoterapii. Citește aici: https://recorder.ro/activistul-medical-2-0/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Te rog frumos nu amesteca Reiki cu prostioare cu ingeri si tatal nostru-n podu vostru!

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Pisi tie doar la manele iti sta gandu? Si la 20 cm records? laughing)))

| Ekko009 a răspuns (pentru nastaseelenacristina):

Decat sa faci asta mai bine te-ai ruga cu cuvnitele tale, nu doar de pe buze ci din suflet.

| Serpisorul a răspuns:

Nu exista o solutie magica, exista doar vointa.
Poti incepe prin a face plimbari prin parc. Aerul curat de va ajuta foarte mult sa filtrezi lucrurile si iti va da o stare de bine.
Cel mai rau lucru pe care il poti face in perioada asta este sa stai izolata. Incearca sa iesi si sa te inconjori de oameni care sa iti distraga atentia de la gandurile negative.
Un psiholog nu te va putea ajuta daca nu cooperezi. Cand te duci la o sedinta de terapie acesta iti va arata drumurile, dar tu trebuie sa le urmezi, tu trebuie sa faci primul pas pe drumul ales de catre tine.
Gaste ceva de facut, ceva ce te detaseaza de tot si in care te implici 100% si ai sa vezi ca iti va fi mai bine.
Cat despre ingrasat, incearca sa iti fixezi niste mese, sa respecti orele la care mananci si sa o faci in cantitati moderate. Asta e secretul pentru a nu lua in greutate. Poti sa faci si putina miscare, in parc chiar. Acest lucru iti va mari secretia de serotonina si te vei simti mai bine.

| sabin89 a răspuns (pentru Serpisorul):

"sa iti fixezi niste mese, sa respecti orele la care mananci..."
E discutabil asta. Sunt mulţi care recomandă ceea ce spui tu aici, dar nu sunt puţini nici cei care recomandă "puţin şi des". Omul nu este un ceasornic, un robot, care să respecte nişte ore de masă şi să aibă o dietă prescrisă în nu ştiu ce cărţi. Lucrurile sunt destul de complexe şi probabil reţeta depinde de la individ la individ.

| Serpisorul a răspuns (pentru sabin89):

Eu am trecut prin asta si am observat efectele pe propria piele.
Nu neg ca difera de la caz la caz, dar sunt putine cazurile in care urmatoarele nu au urmari:
-sa mananci si sa tragi dupa un pui de somn
-sa mananci imediat inainte de culcare
-sa mananci mult de mai multe ori pe zi ( ceea ce logic va duce la ingrasare, dar unele persoane fac asta si nu se ingrasa, dar sunt foarte putine )
- sa mananci numai fastfood ( si aici exista persoane care mananca doar fastfood si nu se ingrasa )
- sa nu mananci echilibrat

Nu e vorba de dieta, e vorba de autocontrol. Multi mananca mancare nesanatoasa, dar fac si sport pentru a compensa. Nu e bine sa te abtii de la ceva, dar nici sa faci exces.

| AleXMihai696 a răspuns:

Viața este ca un joc, dar ca în fiecare joc, apar probleme, ești tristă că alți au scoruri mai bune, ești plictisit și vrei să treci la altceva, esti trist ca alti au mai multi bani in joc bagati nu ai prieteni cu care să te distrezi în acel joc. (sper ca ai inteles la ce ma refer) Am avut și eu problema asta, doar încearcă să faci activități noi, să asculți muzică, să ieși afară,. Cândva aveam și eu problema asta, credeam că de vină e însăși viață pe care o am, dar de fapt eu am fost de vină, deși am o viață super distractivă și frumoasă, prieteni și o familie iubitoare, mă simțeam singur mereu și credeam că nimeni nu mă iubește, trebuie doar să îți schimbi gândirea, să devii mai optimistă, să faci alte lucruri, așa cum au zis persaonele anterioare, sunt pași, sunt răspunsuri, dar atât timp cât nu încerci nimic nu vei reuși,. Eu am reușit, toată lumea poate, doar încearcă!

| Reaper14 a răspuns:

Psihologii/Psihiatrii nu te vor ajuta niciodata cu nimic!

Tot ce ai nevoie este: 1. Un stil de viata sanatos (nu trebuie sa fi foarte stricta cu mancarurile nesanatoase trebuie doar sa ai o balanta intre alimente sanatoase si alte tipuri de alimente)

2. Nu mai sta degeaba! Incearca sa te distrezi cat mai mult si sa faci miscare

3. Ai nevoie de un iubit